"Volební účast byla defakto stejná jako při první volbě prezidenta před pěti lety. Někteří voliči zřejmě propadli iluzi, že jejich jeden hlas nic neznamená, což je špatně," komentoval nízkou volební účast Pavel Jenšovský (ČSSD), starosta města Rakovník.

Místostarosta Rakovníka Miroslav Samaš (ANO) byl rovněž z volební účasti zklamán. "Očekával jsem, že se bude pohybovat někde okolo sedmdesáti až pětasedmdesáti procenty, a to kvůli různým názorům nesouhlasným názorům a postojům k současné hlavě státu. Je to pro mne zklamání,“ řekl místostarosta Miroslav Samaš. „Kdybych měl recept, jak volební účast zvýšit, pak bych byl asi už někde jinde,“ reagoval na dotaz Deníku s úsměvem Miroslav Samaš. Ten také zmínil, že i z tohoto důvodu má obavy týkající se zákona o obecné referendu. „Když lidé nechodí k prezidentským volbám, budou rozhodovat v referendu? Bude mít pak nějakou váhu, obávám se toho,“ dodal Miroslav Samaš.

V druhém kole prezidentské volby vyzve Miloše Zemana Jiří Drahoš
Ve středních Čechách vyhrál Miloš Zeman, na záda mu dýchá Jiří Drahoš

Incidentu nešlo příliš zabránit

Starosta Rakovníka Pavel Jenšovský odsoudil incident, který se stal v pátek ve volební místnosti, kde svůj hlas do volební urny přišel vhodit současný prezident Miloš Zeman. Před něj v nestřeženém okamžiku přiběhla polonahá aktivistka z Ukrajiny. Ochranka následně ženu zpacifikovala. Na internetu se objevily spekulace o pochybení ochranky prezidenta.

„Ochranka zareagovala rychle a pohotově, podle mě jí nelze nic vyčítat. Nemůžete důsledně prověřovat každého návštěvníka na akci, která je veřejně přístupná. Myslím si, že volby mají mít svoji důstojnost a toto sem rozhodně nepatří,“ dodal Pavel Jenšovský.

Rakovník - Jídelna pro zaměstnance v Masarykově nemocnici v Rakovníku se proměnila na volební místnost. Volit mohli i pacienti, kteří museli zůstat na lůžku. Volební komise se vydala za nimi.
OBRAZEM: Prezidentské volby v Masarykově nemocnici