Dalo by se říci, že už má svůj zaběhnutý řád. Představení vybírá dramaturgická rada ze všech krajských přehlídek, takže kdo zde bude hrát, je jasně dáno.

Letos uvidíme deset představení, z toho dvě inspirativní. Ta hrají většinou profesionálové a jsou zařazována proto, aby ostatní amatérské soubory mohly vidět a srovnat, co hrají profesionálové. Představení budou sledovat pozorovatelé z jiných divadelních souborů a ti pak chodí na rozbory jednotlivých kusů.

Vedle odborné poroty zasedne také divácká porota, tentokrát žáci ze Třetí základní školy v Rakovníku.
Kromě zaběhnutých věcí má přehlídka také novinky.

Jaké, uvedla Alena Mutinská, dramaturgyně Tylova divadla: „Pro velký zájem diváků se představení odehrají vždy dvakrát. Protože je to třicátý jubilejní ročník, záštitu nad ním převzal ministr kultury Jiří Besser. Na úplný závěr přehlídky jsme připravili malý ohňostroj. Bude létat z budovy divadla směrem na křižovatku Na Sekyře.”

Některé soubory se sem vracejí třeba i po několikaleté přestávce, některé tu hrají poprvé. Podruhé přijede divadlo Tramtárie, které loni přehlídku vyhrálo s představením O Pračlovíčkovi.

Popelku si nenechají ujít ani známé špičky: Divadlo Drak z Hradce Králové a plzeňská Alfa. Na ty se těší i Alena Mutinská. Kdo tedy má rád pohádky, ať si třicátou Popelku nenechá ujít.

Ve středu 9. listopadu v 10 hodin ji slavnostně zahájí starosta města Zdeněk Nejdl. Pak se pokračuje Pohádkou o Mašinkách.
Závěr je v sobotu 12. listopadu malým ohňostrojem, který odstartuje po půl deváté večer z budovy Tylova divadla. Podrobný rozpis začátků představení najdete na servisu na straně 11.

Jediná změna je v začátku představení Démonův pramen. Ten se hraje 12. listopadu. Začátek se posouvá z devatenácti hodin na devatenáct třicet z důvodu dlouhé přípravy scény.