Dotační program ministerstva životního prostředí je určen pro ty z vás, kteří chtějí přejít na šetrnější vytápění domů, ale také se rozhodli kvalitně zateplit své obydlí.

„V programu bude podporováno kvalitní zateplování rodinných domů a nepanelových bytových domů, náhrada neekologického vytápění za nízkoemisní kotle na biomasu a účinná tepelná čerpadla, instalace těchto zdrojů do nízkoenergetických novostaveb a také nová výstavba

v pasivním energetickém standardu,“ upřesnil informace tiskový mluvčí rakovnické radnice Jan Polák.

Finanční prostředky by měly vypomoci až dvěstěpadesáti tisícům domácností a na rozdělení je vyčleněna částka 10 miliard korun. Peníze získala naše republika při nedávném prodeji volných emisních kreditů Japonsku a o dalším se bude ještě jednat se světovou bankou.

O peněžitý příspěvek mají zájem i obyvatelé Rakovnicka a ti se proto ihned obrátili na Městský úřad v Rakovníku, konkrétně na odbor životního prostředí.

„V současné době se množí dotazy ohledně dotačního programu ministerstva životního prostředí Zelená úsporám, ale bohužel náš odbor životního prostředí s tím nemá nic společného,“ sdělil tiskový mluvčí Jan Polák.

Jak zažádat?

Žádost, která bude jedině v listinné podobě na určeném formuláři, stačí doručit na krajské pracoviště Státního fondu životního prostředí. Ten má své sídlo pro Středočeský kraj v Praze – Chodov. Další možností jak získat formulář je jeho vyzvednutí

v pobočkách pověřených bank. Ty budou žádosti rovněž přijímat a také vám zároveň nabídnou úvěr na pokrytí zbylé části investice.

Pokud u vás již realizace projektu proběhla, pak nezoufejte. I vy máte nárok na získání finanční dotace. „O dotaci lze žádat jak před realizací opatření, tak po ní, kromě opatření dokončených před 1. dubnem 2009,“ uzavřel Polák.