Začátek stavby letos v září dokonce zazněl na poslední schůzce se starosty, které se zúčastnil ministr dopravy Dan Ťok, ministr financí Andrej Babiš a ministr životního prostředí Richard Brabec. Avšak byl to opět jen planý slib. Stavět se začne až v listopadu. To se dozvěděli starostové obcí kolem karlovarky na poslední schůzce v Blatně.

„Na schůzce nám slíbili, že by do konce září mělo být vydáno stavební povolení. Následoval by výběr dodavatele a v listopadu by měla stavba začít," informoval starosta Řevničova Jiří Petráček, který byl u zrodu iniciativy starostů obcí kolem karlovarky. „Ale jsem skeptický. Nevěřím tomu, dokud bagry nehrábnou do země," pochyboval starosta. Je to podle něj první harmonogram stavby, který Ředitelství silnic a dálnic uvedlo od té doby, co s firmou starostové jednají.

Stavební povolební vydané do konce září by se týkalo stavby v Lubenci, obchvatu Řevničova a části Nové Strašecí, Řevničov. Práce na přípravě stavby pokračují. Řeší se majetkoprávní vztahy ohledně pozemků. Požádáno je o vyjádření dotčených orgánů ke stavbě, například správců sítí, vojenské správy, správce ropovodu a plynovodu.

Snížení hluku a výměna oken

Snad jedinou dobrou zprávou, kterou se starostové na schůzce dozvěděli, je možnost výměny oken za plastová na domech kolem karlovarské silnice kvůli snížení hluku na náklady ředitelství silnic a dálnic. Stalo se tak po devíti letech.

Podle starostů je to pozdě, protože většina obyvatel už okna vyměnila. V roce 2018 totiž končí výjimka udělená státní hygienickou správou na výši hluku. A do roku 2018 zřejmě nová D6 hotová nebude.

Výměna oken se navíc týká jen obytných místností, takže pokud povede směrem na karlovarku například okno od koupelny, měnit se nebude. Že výměna oken u domů kolem karlovarky měla být dávno hotová, potvrdila i starostka Hořesedel Jiřina Milerová: „O výměně oken jsme už jednali asi před pěti lety, ale neuspěli jsme. Teď si už většina lidí okna vyměnila. Myslím, že výměna se bude týkat tak tří, čtyř domů. Nová okna dáme také na obecní bytovku, i když už tam plastová jsou. Ale ta se měnila před dvanácti lety a za tu dobu jsou k dispozici určitě modernější."

Výměna oken se týká také obce Krupá a Hořovičky. Starosta Hořoviček výměnu oken vítá: „Konečně po několika letech změna k lepšímu. Nová okna ale nebudou mít v Řevničově. Tam totiž podle původního plánu se měl obchvat v roce 2016, takže se na tuto obec výjimka z hygienické správy nevztahuje. U nás se výměna týká sta procent domů kolem karlovarky. Někteří lidé už sice okna měnili, takže záleží na nich, jak se rozhodnou. Nová okna mají protihlukovou vrstvu, kterou asi všechna doposud vyměněná okna nemají." Teď už je výměna oken jen záležitost ŘSD a obyvatel. Obce jen zprostředkovaly kontakty s obyvateli.

Další schůzka starostů se uskuteční na konci června. „Chtěli jsme ještě před prázdninami vědět, jak práce pokračují. Protože v době dovolených se vše může pozdržet. Schůzky se kromě starostů obcí kolem karlovarky zúčastnili například zástupci Ředitelství silnic a dálnic, Radek Mátl, ředitel úseku výstavby ŘSD ČR, Zástupci pozemkového úřadu, pracovníci správy a údržby silnic krajů, kterých se to týká, poslankyně Středočeského kraje Věra Kovářová.