Přestože mnozí dosud řešili spíše to, že chybí stavební dělníci, musí se firmy i soukromé osoby nyní vypořádávat s tím, kde sehnat dostatek materiálu. Prodejny stavebnin hlásí výpadky a i největší výrobci stavebního materiálu, kterých je zhruba osm, krčí rameny. Chybějí cihly, obklady, skelná vata, ztracené bednění a další. Výroba zkrátka nestíhá.

A to je velký problém. Firmy s obtížemi dodržují stanovené termíny a často jim pak hrozí penále. Potvrzuje to například jednatel stavební společnosti Fimorek z Kladenska, který má na starosti aktuálně jako generální dodavatel například stavbu osmi rodinných domů na Plzeňsku. „Je to problém, který panuje napříč republikou. Například chybí ztracené bednění a pálené cihly Porotherm. Pokud jako generální dodavatel stavby nestihnu odevzdat dílo do 15. prosince, hrozí mi sankce. Investora moje problémy pochopitelně nezajímají. A výpadek je třeba i dva tři týdny,“ stěžuje si jednatel.

Na druhé straně nejméně dvě dotázané firmy na Rakovnicku, zdá se, problémy s nedostatkem stavebního materiálu, nemají. Jak shodně potvrzují například jednatel společnosti Rakoprojekt Lukáš Steinbach i pracovník stavební firmy SALK v Rakovníku, plánují stavby v dostatečném předstihu, takže je výpadky materiálů prý dosud nezastihly. Další dvě společnosti Rastav a stavební firmu Černý se kontaktovat nepodařilo. Jiná oslovená stavební firma Martina Davida z Rakovníka už vloni činnost ukončila.

Dobré plánování je na místě stejně jako v každém oboru, ovšem ne vždy postačí. Když materiál není, tak zkrátka není a musí se variovat. To potvrzuje oslovený projektant z Rakovnicka Michal Soukup. "Například v Nesuchyni, odkud pocházím, se nyní staví dost rodinných domů a vím, že lidé narazili na to, že ve stavebninách nejsou k sehnání překlady. To znamená, že stavebníkům nezbývá, než na daný materiál čekat anebo za pomoci odborníka udělat změnu projektu a poradit si s tím jinak,“ říká Michal Soukup. Podle svých slov v pražské stavební firmě, kde působí, sice plánují s velkým předstihem, ale i tam se stává, že musí čekat na konkrétní materiál třeba dva týdny. „Taková situace zkrátka na trhu dnes panuje, nejsou lidi, není materiál,“ potvrzuje projektant.

Navíc se na nedostatku materiálu podepsala dílem i mírná zima, kdy se stavělo a vše co měli výrobci na skladech připravené na jaro, se v zimě stačilo spotřebovat.

Co se týká Rakovnicka, obří prodejny a sklady stavebnin zde nemají. I místní si proto, kromě těch dostupných, zajíždějí, dle potřeby například do Prahy či na Kladensko.

Jak říká Iva Šťastná, majitelka společnosti Stavimat se sídlem ve Slaném-Kvíci, která má pobočku i v Braškově u Kladna, výrobci opravdu nestíhají. „Je to stejné napříč republikou. Velkých výrobců stavebních materiálu je omezené množství a zásobují celou zemi. Výpadky materiálu jsme začali pociťovat už vloni a letos tento trend pokračuje. Na setkáních s výrobci se ale shodujeme v tom, že vše poleví zhruba v příštím roce i z toho důvodu, že se nyní zpřísnily podmínky k získávání hypoték,“ potvrzuje Iva Šťastná. Podle jejích slov dochází k současným výpadkům i proto, že v době ekonomické krize v letech 2007 – 2008 řada neprosperujících malých fabrik tehdy výrobu ukončila a zbylí výrobci proto nestačí uspokojit současnou poptávku.

„V letošním roce jsou výpadky dodávek stavebních materiálů hodně veliké. Od žadatele si proto vezmeme objednávku a třeba i měsíc ji dáváme dohromady, aby měl klient kompletně všechno, co potřebuje. Musíme vždy počkat na to, až výrobce pojede konkrétní produkt. Některé materiály, jakou jsou třeba krajovky – krajové cihly, není schopen momentálně výrobce vůbec vyrobit. Ty jednoduše nejsou a nebudou! Stavebník si zkrátka musí poradit bez nich a musí to udělat složitěji,“ potvrzuje majitelka stavebnin.

Podle jejích slov například v létě naráželi na nedostatek skelné vaty, kterou se zateplují bytové domy, kdy se přechází z polystyrenu právě na tvrdou vatu kvůli normám. „Všichni, kteří zateplují paneláky atd., což jsou například bytová družstva, čerpají dotace na zateplení. Všichni proto poptávají tento materiál a my krčíme rameny,“ dodává majitelka stavebnin.

Nejvíce se v létě dále čekalo na zámkové dlažby, cca 14 dnů. „Na druhé straně jsme natolik pružní, že pokud mi výrobce řekne, že právě vyrobili a mají na skladu, jsem schopna zajistit dopravu tak, že pro materiál obratem zajedeme. Hůře jsou na tom velkoprodejny, které jsou závislé na dopravě od výrobce. V tom jsme v regionu ve výhodě,“ uzavírá Iva Štastná.