V tomto týdnu svolal ředitel rakovnické 1. základní školy Karel Folber ředitele škol na Rakovnicku, aby o chystané stávce společně debatovali. Následně vydaly svá stanoviska i dosud nerozhodné školy.

Rakovnická jednička se nakonec ke stávce připojí pouze formálně, její provoz zůstane nepřerušen. „Myšlenky, se kterými do stávky jdou dvojka a trojka, plně podporujeme, ale budeme normálně učit, aby se rodiče nemuseli v pondělí nějakým způsobem postarat o své děti. V provozu bude i školní družina,“ konstatuje Folber, který stejně jako jeho kolegové s chystanými vládními změnami rozhodně nesouhlasí.

Dvanáctý ročník charitativní akce Boxeři dětem v Kulturním centru Rakovník.
Kam o víkendu? Bude se zpívat, tančit i v předstihu vítat adventní čas

„Hrozí, že by se zvrátil pozitivní vývoj ve školském rezortu, kdy byla nastartována tandemová výuka, dělení hodin na menší skupiny - a nebyla ohrožena existence malých škol. V žádném případě nám nejde o větší peníze pro učitele. Nelíbí se mi, že zatímco vyšším učitelům je přislíbeno dva a půl tisíce korun navíc, ostatním zaměstnancům, asistentům, speciálním pedagogům, psychologům naopak navýšení garantováno není. Navíc ani učitelé nemají navýšení garantováno, neboť ředitelé budou muset doplácet školníkům, kuchařkám, uklízečkám, neboť tito provozní zaměstnanci prakticky nemohou za tabulkový plat vyžít,“ vysvětluje Folber, kterému se navíc nelíbí ani snížení hodin PHmax (počtu hodin, které škola odučí a stát je zaplatí).

Zavřené školní družiny

Uzavřeny budou 2. a 3. základní škola, a to včetně školních družin. Děti tedy budou muset zůstat doma. Pro rodiče dětí ze školek a prvního stupně škol to bude komplikace. „Mám dvě děti na základní škole, ale naštěstí máme babičky. Některé kolegyně si ovšem musely vzít dovolenou,“ říká Dušan Godeša, jednatel společnosti ÚMK Rakovník.

Ta provozuje i rakovnický aquapark, ovšem Godeša neočekává nějaký velký nápor během pondělního stávkového dne ze strany rodičů s dětmi. „Řekl bych, že návštěvnost bude průměrná,“ odhaduje.

Zcela uzavřeny budou například i škola a školka v Jesenici, Lišanech, Kolešovicích, Lužné, Čisté, Lubné, Kněževsi či Pavlíkově. Do stávky se připojila ve všech svých provozech a smluvních pracovištích Integrovaná střední škola Rakovník. Ke stávce se připojilo všech 39 zaměstnanců. Znamená to uzavření školy, školní jídelny i pro cizí strávníky, domova mládeže pro všechny střední školy ve městě a nepřítomnost učňů ve smluvních restauracích.

Tématem v pořadí již 17. vědecké chemické konference byla cereální chemie a technologie.
Studenti rakovnického gymnázia se seznámili s trendy ve výživě a výrobě potravin

Některé školy, například ve Mšeci a Novém Strašecí, budou otevřeny pouze pro žáky prvního stupně. Školky, školní jídelny i družiny tam budou v provozu.

Krušovická škola se rovněž připojila ke stávce, ale provoz přeruší až po 13. hodině. „Rozhodl jsme se podpořit stávku učitelů, v níž jde zejména o poukázání na nedostatečné finanční ohodnocení provozních a nepedagogických zaměstnanců, asistentů. Jsme také proti snižování počtu vyučovacích hodin škol jako takových, které nám umožňují dělit třídy v základní škole na některé předměty. Vzhledem k tomu, že zároveň chápeme rodiče, rozhodli jsme se společně s kolegyněmi, že dopolední vyučování základní školy zachováme v běžném režimu, avšak po obědě bude přerušen provoz družiny, žáci tedy školu po 13. hodině opustí,“ uvedla ředitelka školy Lenka Vernerová.