Ke stávce se totiž lidé připojovali různě. Někteří jen symbolicky nošením nálepky nebo placky Podporuji požadavky OS KOVO nebo podpisem pod petiční listinu prohlášení, další aktivně účastí na shromáždění. Většina těch, kteří si přišli vyslechnout text prohlášení na parkoviště, bylo z Valea, Brano zastupoval pouze předseda ZO OS KOVO Brano v Rakovníku Karel Ortmann. Ten nám vysvětlil: „Náš podnik má momentálně, řekněme, existenční problémy, hrozí přenesení výroby na Moravu, a tak jsme se rozhodli podpořit stávku bez přerušení práce.“

Zaměstnanci Brana si tak na své pracovní oděvy připnuli modré placky, čímž vyjádřili svůj postoj ke stávce a dění kolem. Druhý z přítomných odborových předáků, předseda ZO OS KOVO v továrně Valeo Luboš Bidrman, byl s účastí spokojený, i když ne každý, kdo sliboval, nakonec přišel.
„O přímé účasti na stávce mluvilo přibližně tři sta lidí, tady jich je asi tak polovina,“ řekl Rakovnickému deníku Luboš Bidrman. Ještě než zaznělo čtené prohlášení odborářů Valea, které bude zasláno vládě republiky, seznámili oba předáci přítomné s důvody stávky a jejími cíli.

Proč stávkují

Zdůraznili, že akce není namířena proti zaměstnavatelům – i proto jen hodinová výstražná – ale je zaměřena proti vládě, která pohrdá svými občany. A také proti negativním dopadům jejích reforem.

„Chceme, aby vláda přehodnotila a změnila své nespravedlivé nároky. Chceme zabránit zdravotnické loupeži – rozprodeji zdravotnictví a hrozícímu kšeftování se zdravím. Nelíbí se nám snižování reálných platů ve školství, zdravotnictví a veřejné správě, stávka je i za spravedlivé navýšení platů zaměstnanců v rozpočtové a příspěvkové sféře a službách,“ neslo se z úst Luboše Bidrmana směrem k stávkujícím. Velkým tématem dneška je důchodová reforma. Ani ta se odborářům nelíbí.

Důchody jsou ve hře

„Stávkujeme proti ohrožení našich penzí, navrhovaná důchodová reforma prodlužuje důchodový věk profesím, které se penzí nedožijí, zreformovaná penze nedosáhne ani 30% průměrné mzdy. I důchody se mají stát předmětem podnikání!“ zazněla apelující fakta. Na tom se s odborovými předáky shodli všichni přítomní. Nikdo nechce být v důchodu žebrákem. Každý se chce dožít důstojné penze. Ačkoliv rakovnická stávka proběhla v klidu a jednotlivé příspěvky byly odměněny potleskem, zazněla i dramatičtější slova. „Ještě musíme upozornit na připravovanou novelizaci zákoníku práce. V případě dalšího snižování práv zaměstnanců v připravované novele jsme i my připraveni zvolit výraznější formu protestních akcí. Jsme ochotni zastavit práci,“ pronesl k shromáždění Luboš Bidrman. V závěru si ještě přítomní připomenuli, jak rozdílné byly předvolební sliby vládnoucích představitelů a jaká je dnešní realita.