Nyní má Městská policie Rakovník šestnáct příslušníků. „Jeden strážník minulý rok skončil, takže bychom chtěli doplnit stav na sedmnáct. Letos chceme na pozici vypsat výběrové řízení s tím, že od prvního dne příštího roku by měl strážník nastoupit. Pokud tedy bude všechno tak, jak má být,“ upřesnil rakovnický vrchní strážník Jaromír Nový.

Potvrdil, že bývalý člen u městské policie skončil ze zdravotních důvodů.

Plný počet strážníků v Rakovníku nemusí doplňovat z důvodu, že by měli problém se sestavením služeb. Chtějí si ale vzájemně vyhovět a prostřídat se například v době čerpání dovolených.

„Jde nám o to, aby strážnici vždy sloužili ve dvou a více lidech,“ popsal rakovnický velitel a přiblížil podrobnější informace o tom, jak přesně služby strážníků fungují.

„Služby jsou standardně čtyřiadvacetihodinové, které slouží strážnici v kuse. Na hlídky chodí ve čtyřech nebo ve třech lidech. Vypomáhají nám ještě tři preventisté, kteří plní funkci kontroly,“ doplnil Jaromír Nový.

Preventisté mají za úkol městským strážníkům nahlašovat například případy, při kterých neukáznění lidé zničili nebo ničí veřejný majetek. Jejich funkcí je také kontrola stavu dětských hřišť ve městě Rakovníku či situace v odlehlých ulicích. 

Stává se, že preventisté zaregistrují třeba zničení dopravního značení, utržení lavičky či dětského prvku na hřištích. „Následně nám to dají vědět a my zařídíme nápravu,“ řekl vrchní strážník.

Na rozdíl od městské policie nejsou preventisté zaměstnanci městského úřadu, ale platí je úřad práce. Strážníci oproti nim mohou čerpat některé zaměstnanecké benefity. Ty se ale nijak neliší od těch, na které mají nárok ostatní pracovníci úřadu.

„Máme nárok na pětadvacet dní dovolené. Zaměstnanecké výhody u strážníků nejsou nijak zvláštní. Dostáváme třeba stravenky v hodnotě pětašedesáti korun nebo tikety v hodnotě asi čtyř tisíc, za které si můžeme dopřát třeba nějaký kulturní zážitek,“ vyjmenoval detaily Jaromír Nový.

A jak je to u městských strážníků s péčí o jejich fyzičku? Na sportovní aktivity konkrétní příspěvky nemají. Zato mají vlastní posilovnu, kterou mohou zdarma navštěvovat, a to kdykoli ve svém osobním volnu.

Co nabízejí středočeská města novým strážníkům?