Všichni takového ražení vyrazili letos na Indiánskou stezku. Našli se mezi nimi ostřílení harcovníci i ti, co si zkusili tuhle soutěž poprvé.

Závodníci podle kategorií ve dvojicích zdolávali několikakilometrovou trať na Jíláku. Ti mladší během tří, starší během pěti kilometrů na jednotlivých stanovištích plnili úkoly, které se jim mohou v přírodě hodit.

V teoretické části poznávali ryby, zvířata i rostliny. V praktické části si museli poradit se stavbou stanu, s buzolou a mapou, vystřelit šíp, nebo hodit oštěp co nejdále.

U všeho se samozřejmě započítávaly body, ale měřil se i čas. Za každou chybu přibyly závodníkům na konto trestné minuty.

První dvojice z každého kola postupila do krajského kola v Kladně. Odtud ti nejlepší pokračují v celostátním kole. To se uskuteční na podzim zřejmě v Praze.

Že jsou i na Rakovnicku děti, které to v přírodě umí, dokazuje několik výsledků. Loni celostátní Stezku vyhráli mladší dívky. Před třemi roky zvítězily mladší i starší dívky a dorostenci byli třetí.

Letošní už šestý ročník připravili členové Sedmnácté základní organizace ochránců přírody Rak Rakovník ve spolupráci s Ferdíky.

Akci podpořilo město Rakovník. Přijelo sto padesát dva dětí ze základních i středních škol na Rakovnicku.

„Moc nás těší, že se letos vedle základních škol přihlásilo i více středních. Byli tady studenti z rakovnického gymnázia, průmyslovky a obchodní akademie. Velký dík patří rakovnickým kynologům. Ti se se svými psy postarali o rozptýlení soutěžících. Čekání před startem je totiž pořádně dlouhé,“ vysvětlil Petr Blažek, jeden z hlavních organizátorů.