V Jesenici výprava odstartovala u první informační tabule na hrázi Velkého rybníka. „Na stezce jsme chtěli obnovit nejenom panely, ale postupně i několik drobných památek. Dnes bychom měli vysvětit křížek u lesa a kapli Všech svatých u Petrohradu. Tímto práce na naučné stezce ještě nekončí. Pokusíme se lépe zprůchodnit části, které nejsou při špatném počasí příliš schůdné. Například cestu u Lučního potoka, kterou dnes, protože je mokro, vynecháme," řekl mimo jiné při slavnostním otevření stezky starosta Jan Polák.

Se zajímavostmi po cestě přítomné seznámil Roman Hartl. Věděli jste například, že v roce 1872 zdejší kraj postihla velká povodeň? Díky tomu, že hráz Velkého rybníka vydržela velký nápor vody, zachránila Rakovník před katastrofou. To a další podrobnosti prozrazuje informační tabule.

Další zastávka vás zavede například k železniční trati, nebo na náměstí ke kašně a soše Nejsvětější trojice. Tady tabule hovoří o několika významných domech i osobnostech Jesenice. Po blátivé cestě od hřbitova došli poutníci do lesa k opravenému křížku. Ten vysvětil Marek Winiarski z Kralovic. Dál stezka ke kapli Všech svatých vede dnes smíšenými lesy, dříve Černínským zámeckým parkem, založeným na přelomu 18. a 19. století.
Už na svém území u kaple příchozí přivítala starostka Petrohradu Jitka Dondová s dalšími obyvateli: „Vám, kteří jste si představovali, že přijdete ke krásné opravené kapli, se chci trochu omluvit. Kaple má opravenou a natřenou střechu, zrekonstruovaná okna. Čelní okno bude zaskleno vitráží, která bude postupně ve všech oknech. Uvnitř kaple není čistě nabílená, protože by si zasloužila kompletní rekonstrukci. Věřím, že při příští akci bude kaple zase o kousek hezčí."

Kapli vysvětil kněz z Kryr Josef Hurt. Perníkovou kapličku na památku pro každého návštěvníka upekli žáci ze Základní školy Černčice. Petrohradští připravili občerstvení. Historii zdejšího kraje a Podbořan a okolí představila rozsáhlá sbírka pohlednic Jiřího Bláhy z Petrohradu.

Kromě slavnostního otevření se v rámci obnovení Naučné stezka Jesenicko uskutečnila v květnu ještě jedna akce, a to pekařská. Cukráři z Integrované střední školy v Jesenici spolu s jesenickými a petrohradskými dobrovolníky napekli sladké kaple a viklany do soutěže. Tu vyhrála Jana Zemanová z Petrohradu. Poté se podařilo po letech rozhýbat jesenický viklan. 

Historie stezky:

Naučná stezka Jesenicko se začala budovat na konci osmdesátých let. Její historie se začíná psát od roku 1994 v souvislosti s vyhlášením zdejší krajiny přírodním parkem. Původní stezka se věnovala hlavně přírodě a ekologii. Nyní se na ní dozvíte o historických i kulturních zajímavostech a drobných památkách zdejší krajiny. Narazíte například i na rozhýbaný viklan.

Stezka měří celkem sedmnáct kilometrů a zavede vás až do okolí Petrohradu. Jedním ze zastavení je právě u kaple Všech svatých u Petrohradu. Stezka míří přes katastry Jesenice, Petrohradu a Krt a přes dva kraje, zasahuje do Ústeckého. A to právě bylo dříve překážkou v její obnově. Na spolupráci se dohodly dvě místní akční skupiny: Místní akční skupina Rakovnicko a Vladař na Ústecku v rámci projektu Jesenicko Za odměnu. Obec Krty nebyla dříve členem místní akční skupiny, ale podařilo se jí získat dotaci z jiného programu, takže na jaře by měla být dokončena i část stezky na území Krt. U viklanu přibude dřevěné odpočívadlo pro turisty.