„Navýšení počtu strážníků máme přesto v plánu. Se současnými zastupiteli jsme ale záležitost ještě neprojednávali. Vždy je to otázkou peněz, tak uvidíme. V současné době je nás šestnáct strážníků včetně jedné strážnice. Ideální stav by byl zvýšit počet lidí ve službě o dva na osmnáct,“ potvrzuje velitel.

Podle jeho slov by měl takový počet pro zajištění klidu ve městě stačit. „Rakovník je vcelku poklidné město. Nemáme situaci, že by zde bylo například padesát nočních provozoven a nevěděli jsme, kde dřív zasahovat. Rušnější bývají spíše jen pátky a soboty v Palackého ulici, kde je diskotéka,“ vysvětluje Jaromír Nový.

V minulosti mívali v Rakovníku i psovoda, nyní o tom prý neuvažují. Není zapotřebí. „V Rakovníku máme denně na směně čtyři strážníky a jsme stabilní tým. Náročnější je to spíše v době, kdy lidé čerpají dovolenou,“ uzavřel velitel.

V Kladně mají ale strážníků nedostatek. V řadách kladenské městské policie chybí v současné době dvacet strážníků, což je v přepočtu celá jedna směna. Situace není přímo kritická, ale dvacítka uniformovaných mužů a žen by stav vylepšila. Podle primátora Kladna Dana Jiránka je v největším středočeském městě potřeba posílit sbor nejen kvůli kriminalitě ale i dopravě, jelikož nehod přibývá.

Jak potvrdila mluvčí kladenských strážníků Alena Purkytová, ideální stav lidí ve služebním poměru v Kladně by byl kolem stovky lidí. „Kromě strážníků okrskářů, kteří slouží v dané lokalitě, se naši lidé pohybují podle potřeby po celém městě. Pochopitelně bychom jejich počty rádi navýšili. Pokud musíme být účastni při nějaké větší akci, pak lidé chybějí jinde,“ vysvětlila Alena Purkytová.

Přestože platové podmínky a další výhody strážníků, stejně jako náborový příspěvek, jsou velmi solidní, nároky na jejich pracovní nasazení jsou nemalé a ne každý je ochoten tak náročné povolání vykonávat. „Strážníci se pohybují v terénu za každého počasí, slouží dvanáctihodinové směny i noční a pracují v cyklech krátký, dlouhý týden. Musejí být odolní jak fyzicky, tak psychicky. Není to povolání pro každého. Navíc, řada mladých lidí má problémy s autoritou,“ dodává mluvčí.

Na druhé straně, kdo má chuť vykonávat práci v řadách mužů a žen zákona, může si být jistý, že dobré ohodnocení a silné zázemí i v Kladně najde. „Co se týká odměňování, podmínky jsou v současnosti lepší než bývaly. Zvedly se jak příplatky za rizikovost, tak osobní ohodnocení, strážníci dostávají příspěvek na dovolenou a máme i vyšší hodnotu stravenek,“ dodala Purkytová.

Vzhledem k tomu, že strážníci jsou zaměstnanci města, mají tabulkové platy, jejich ohodnocení individuální. „Kromě toho, že zájemci o práci u městské policie dostanou jednorázový náborový příspěvek ve výši třiceti tisíc korun, strážník může po třech měsících ve službě požádat a dostane služební byt. Dále mají příspěvky na penzijní připojištění, zvýhodněné vstupné na bazén. Naši strážníci mohou využít i možnosti rekreačního střediska magistrátu, které je v Jáchymově. Cestování veřejnou MHD po Kladně mají zdarma,“ připomněla zajímavé benefity mluvčí. Výhodou oproti minulosti je i to, že kladenští strážníci mají přímo v místě akreditované školicí středisko a nejsou nuceni dojíždět do jiných měst.