Nový služební vůz VW ID4, 4x4 s náhonem na všechna kola je ovšem určen především na popojíždění po Novostrašecku a jeho okolí. Má dostatečný dojezd kolem 400 kilometrů po jednom nabití a dobíjecí stanici hned vedle služebny. Ovládá se velmi lehce a o jeho výhodách se přesvědčila i redaktor Rakvnického deníku, kterou velitel nechal v novém voze svézt.

„Vůz má výkon 190 kW, má opravdu odpich. Ve speciální výbavě je majákový systém, potažené sedačky vpředu i vzadu koženkou. Potřebovali jsme velký kufr a velký přepravní prostor. Máme tu přední kameru, která je ve všech policejních vozech a zadní mříž,“ okomentoval vůz během jízdy městem Stanislav Jahelka.

Výhod elektromobilu je hned několik. Kromě ekologického provozu se očekává větší úspora v nákladech na pohon a servis. Průměrná spotřeba u většiny elektromobilů je zhruba 18 kW/100 km, při zastropovaných cenách elektřiny vládou to znamená 106 korun, zatímco spotřeba klasického automobilu na 100 kilometrů je šest až osm litrů benzínu, tedy více než 200 korun.

U popojíždění po městě navíc bývá spotřeba ještě vyšší. „Určitě si od elektromobilu slibujeme snížené náklady na provoz, i když jak moc ušetříme, ukáže až čas. Vůz je ekologický, nezatěžuje ovzduší zplodinami, má tichý provoz, což může být výhodou tehdy, když děláme noční kontroly a můžeme lépe zaznamenat rušení nočního klidu či nějaký nepořádek. Může to jezdit na ekonomický režim a vůz se dá přepnout i do režimu sport. Lze absolutně vypnout světla, nemusí se startovat, a také údržba je jednodušší než u klasického auta,“ vyjmenoval výhody vrchní strážník novostrašecké městské policie.

Nový elektromobil je podobně jako původní Škoda Yeti s pohonem 4x4, což byl jeden z požadavků novostrašecké městské policie, neboť město se nachází na kopcovitém terénu. Nejvyšší rychlost, kterou s ním strážníci vyvinuli, bylo 180 kilometrů za hodinu a jak uvedl Stanislav Jahelka, už mají za sebou i úspěšný zákrok. „Operátor kamerového systému nám zavolal, že se ničí dopravní značení u zdejšího kulturního centra. Pachatelé mezitím nastoupili do vozu a ujížděli z města, přičemž operátor nás naváděl, následně jsme pachatele úspěšně pronásledovali a zastavili,“ popsal vrchní strážník.

Nový služební vůz nahradil dosluhující Škodu Yeti. Toto auto bylo více jak deset let staré, a kromě vysokého nájezdu, vyžadovalo časté a nákladné opravy. Cena nového automobilu i s nezbytnými doplňky pro městskou policii byla téměř 1,7 milionu korun. Město obdrželo dotaci 300 tisíc korun v rámci Národního programu Životní prostředí. Dalších 30 tisíc obdrželo na dobíjecí stanici (vallbox). Ta je umístěna přímo u budovy policie.

„Nabíjíme ho tehdy, pokud výkon baterie klesne ke třiceti procentům, a to do osmdesáti procent,“ uvedl Jahelka. Po čerpání dotace se cena tohoto automobilu příliš neliší od aut, která jsou na benzinový nebo naftový pohon.

Novostrašecká městská policie má v současné době 11 členů a vedle Nového Strašecí zajišťuje dohledovou činnost nad Lány, Rynholcem, Tuchlovicemi a Kamennými Žehrovicemi. V Tuchlovicích a Lánech jsou již umístěny kamery, zájem mají i Kamenné Žehrovice.

V nedávné době byly kamery nainstalovány i v Řevničově. Rozšířen má být i městský kamerový systém přímo ve městě, a to o nový kamerový bod u kostela. „Obrátili se na nás zástupci místní Římskokatolické farnosti ve věci možného zřízení kamerového bodu v blízkosti jejich kostela. Důvodem je opakované poškozování fasády kostela a hromadění nepořádku. Sledovaný pozemek a kostel je v majetku církve, ale pozemek plní funkci veřejného prostranství,“ doplnil starosta města Karel Filip.Zástupci farnosti přispějí 30 tisíci korunami, celkové náklady činí 161 tisíc korun. Kamerový bod bude zřízen na zdi farnosti.