Před patnácti lety se narodilo poměrně velké množství dětí, a tak se rodiče obávají, že se jejich potomci nedostanou na vytoužené školy. Deváťáci si sice mohou podat přihlášky na dvě školy, avšak ani to neznamená žádné jistoty.
„Asi se nedostanou na všechny školy, na které chtějí, tak to prostě je, ale panika je myslím přehnaná,“ poznamenal Jan Nechutný, ředitel Středního odborného učiliště v Novém Strašecí, kam se hlásí poměrně hodně žáků bez využití možnosti ucházet se o přijetí i na jiné škole. Největší zájem je tradičně o obory Opravář zemědělských strojů a Automechanik, naopak nejméně žáků se hlásí na obor Zahradník.

Rekordní počet přihlášek zaznamenali i ve Střední průmyslové škole Emila Kolbena v Rakovníku, kde byly ovšem převisy i v předchozích letech. „Na jednoho přijatého žáka vychází jeden a půl nepřijatého. Je to myslím tím, že máme v regionu dobrou pověst, zaznamenáváme výrazně větší zájem než ostatní školy, naši absolventi mají velkou šanci dostat lukrativní zaměstnání. Navíc obecně na středních školách je nedostatek míst. Ale za nějakých patnáct let bude uchazečů mnohem méně, pokud tedy nebude výrazná imigrační vlna,“ poznamenal ředitel školy Jan Jirátko. Největší zájem je na rakovnické průmyslovce o obor Elektrotechnik, Elektrikář a Informační technologie.
Zemědělka má výrazný převis uchazečů
Zhruba dva až tři uchazeče na jednoho přijímaného studenta zaznamenávají také ve Střední zemědělské škole v Rakovníku, záleží ale i na oboru. Ředitel školy Ivan Kup dokonce před časem žádal zřizovatele o navýšení kapacity, a tak z původních 130 vzrostl za posledních deset let počet studentů téměř dvojnásobně.
„I tak ovšem převis je - a poměrně výrazný. Škola nabízí atraktivní obory zaměřené na přírodu, zemědělství a živočichy, navíc má dobrý zvuk. Dojíždějí k nám i studenti z Lounska či Žatecka, přestože tam mají rovněž zemědělskou školu,“ připomněl Kup.

Mírné převisy zájemců mají i v Integrované střední škole Rakovník, avšak pouze u oboru Cestovní ruch a u nástaveb. „Některé dívky se hlásí na kadeřnice či kosmetičky, tam je nevezmou, pak se hlásí ve druhém kole k nám, ale už jsme je museli odmítat. Co se týče učebních oborů, tam je uchazečů tak akorát, tedy bez převisů,“ potvrdila zástupkyně ředitele Marie Cafourková.
Trojkaři už nemají šanci na přijetí
V rakovnickém gymnáziu podle ředitelky Zdeňky Voráčkové nepřijmou přibližně třetinu uchazečů. Tato situace přitom trvá už několik let. „Doby, kdy si k nám dávaly přihlášky i děti s trojkami, už dávno nejsou, držíme si opravdu dobrou laťku, průměr napříč ročníky je 1,6. Studenti mají poměrně dobrou šanci se k nám dostat, v Rakovníku se to tak příjemně rozvrstvilo, ale samozřejmě je podmínkou dobrý prospěch,“ konstatovala Voráčková.
Podle ní jsou mnohem větší problémy s přijetím na pražských gymnáziích.kam míří i děti z přilehlých satelitů. „Satelity se rozrůstají a škol není tolik, tam přetlaky jsou. U nás to však nehrozí,“ uzavřela.