Samotné umístění AED, které se používají při laické resuscitaci pro včasnou defibrilaci, není jediný úkol, na kterém se středočeští záchranáři intenzivně podílejí. Příslušníci všech nezdravotnických složek Integrovaného zdravotnického systému jsou školiteli středočeské záchranky systematicky proškolováni v poskytování první pomoci, resuscitaci a užití AED.

Kurzů první pomoci, které pro své kolegy středočeská záchranka pořádá, bylo od roku 2013, kdy se započal tento projekt, 335 a bylo v nich již proškoleno 4074 policistů, hasičů, dobrovolných hasičů, příslušníků celní správy a městské policie.

Ředitel středočeské záchranky Martin Houdek říká: „Často se stává, že kolegové dorazí k případu jako první a do příjezdu našich posádek musejí situaci na místě zvládnout. Materiální vybavenost je jen jednou z podmínek úspěchu. Žádný přístroj není zázračný a bez informované obsluhy sám nikomu život nezachrání. Klíčová je znalost postupů základní neodkladné resuscitace a zejména schopnost a ochota ji zahájit.

Mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová upřesnila: „Přednášející, kteří se školení kolegů z Integrovaného záchranného systému věnují, jsou zkušení záchranáři a lékaři a své přednášky dokládají zajímavými případy z praxe." Lektoři byli dle jejích slov proškoleni v jednotné metodice výuky a školení plně odpovídá stávajícím platným doporučením Evropské resuscitační rady (ERC Guidelines 2010).

Absolventi kurzu se tak naučili zvládat provádění neodkladné resuscitace i s použitím defibrilátoru a seznámili se s nejčastějšími akutními stavy – jak pomoci při infarktu, těžkém úrazu, zástavě srdce, jak zastavit krvácení, atd. „V této spolupráci míníme pokračovat," zdůraznil Houdek s tím, že záchranáři doufají, že se jim i takto zprostředkovaně podaří ještě více předejít fatálním následkům kritických situací. „Jakákoli podobná činnost vede k výměně zkušeností a koneckonců přispívá i k rozvoji osobních vztahů mezi pracovníky Integrovaného záchranného systému," dodal Houdek.⋌