Druhý ročník střeleckých závodů dostal název O pohár Útvaru pro ochranu prezidenta České republiky Ochranné služby Policie ČR. Samotnému závodu pak předcházel slavnostní nástup, při kterém všechny účastníky přivítal ředitel Útvaru pro ochranu prezidenta České republiky, plukovník Petr Dongres. „Pozvali jsme všechny ozbrojené složky, které s námi spolupracují během roku. Jsme moc rádi, že jsme soutěž mohli uspořádat právě tady na této střelnici, kterou využíváme v průběhu celého roku na naše výcviky." Nechybělo ani občerstvení, které měl na starosti Antonín Kubička: „Máme například gulášek, který uvařil kolega Moucha. Je výborný!"

Kromě hodnotných sportovních zážitků měli účastníci soutěže možnost si pobesedovat a vyměnit zkušenosti z práce v ozbrojených složkách. Navázat přátelské vztahy.

Soutěže se účastnilo osm týmů: z Útvaru ochrany ústavních činitelů ochranné služby, Oddělení přepravy odbor ochrany prezidenta ČR ÚOP OS, Školního policejního střediska Sadská, Oddělení osobní ochrany odboru ochrany prezidenta ČR ÚOP OS, Skupiny ochrany proti dlouhým zbraním ÚOP OS, Skupiny epizodické ochrany odbor ochrany prezidenta ČR ÚOP OS, Odboru ochrany Pražského hradu ÚOP OS a Hradní stráže AČR. „Oslovili jsme i dvě zahraniční družstva, která se ale omluvila. Z důvodu absolutní pracovní vytíženosti nemohli přijet," vysvětlil Petr Dongres.

Putovní pohár vyhrálo v loňském roce právě družstvo ze Slovenska. „Já osobně jsem u útvaru přes dvacet let a vždy jsme útvarové závody pořádali. Před dvěma lety jsme přišli s myšlenkou, že bychom závod měli otevřít i pro další zájemce. Přišla by tak možnost porovnat si navzájem naše schopnosti a dovednosti s ostatními složkami. Hlavním smyslem této akce je ale ukázat, že je nám naše práce zároveň koníčkem," vedl Petr Dongres.

Soutěžilo se ve střelbě z krátkých i dlouhých služebních zbraní. „Cvičení, jednotlivé položky závodu, jsou nasměrována do naší činnosti, tedy na ochranu osob. Trénujeme přesnost ve střelbě či rychlou a bezchybnou manipulaci se zbraní," nastínil Petr Dongres. Sám se závodu neúčastnil, neboť kvůli převážně kancelářské práci nemá dostatečně natrénováno. „Ale střílím a střílel jsem ještě v aktivní službě velmi rád," přiznal Dongres.

Jeden ze závodníků, Roman Kosek z prezidentovy ochranky, uvedl: „Před střílením jsem byl trochu nervózní, ale na palební čáře jsem se už uklidnil. Třikrát jsem minul, ale byl jsem rychlý, takže to snad dopadne dobře. V loňském roce jsem také závodil a nedopadl jsem špatně."
Roman Kosek Rakovnickému deníku také odpověděl na otázku, jaké to je, chránit prezidenta. „Prestiž, která se ale promítá do rodinného života, neboť v práci musím být často. Nicméně mám tolerantní manželku a bezva děti. Tuhle práci mám rád. Stojí určitě za to." Ředitelem závodu byl Martin Kreuz. Jemu pak byli k ruce další rozhodčí Milan Sklenář, Vojta Kedršt a Marcel Nesbert.
Hodnotily se pochopitelně čas a přesnost.

V jednotlivcích obsadil první místo por. Jiří Felcman z Odboru ochrany chráněných osob ÚOÚČ OS PČR, na druhém místě se umístil nprap. Marek Hora z oddělení přepravy Odboru ochrany ÚOP OS PČR a třetí byl por. Vojtěch Novák z Oddělení epizodické ochrany ÚOP OS PČR.

V soutěži tříčlenných týmu první místo obsadili policisté z Útvaru pro ochranu ústavních činitelů OS PCR, jako druhý se umístil tým oddělení přepravy Odboru ochrany Útvaru pro ochranu prezidenta České republiky OS PČR a na třetím místě se umístilo družstvo Školního policejního střediska Sadská.

Čas mezi plněním jednotlivých soutěžních disciplín si účastníci mohli zkrátit doprovodným programem jako je střelba na laserové střelnici, případně zde byla možnost prohlédnout si a otestovat některé produkty zpravidla zbrojních společností.


O ceny se postarali sponzoři. „Využíváme partnery ze soukromého sektoru. Přijedou sem v doprovodném programu prezentovat svoji činnost. Takže kdo nebude právě střílet, tak se může pobavit se zástupci firem, zjistit novinky," dodal Petr Dongres.

Není třeba ani dodávat, že sportovní setkání na Rudě bylo provázeno velmi přátelskou atmosférou.

Soutěž jednotlivců:
1. místo FELCMAN Jiří 267,64 bodů ÚOÚČ
2. místo HORA Marek 263,82 bodů GARÁŽE
3. místo NOVÁK Vojtěch 259,39 bodů EPIZODA
4. místo JELÍNEK Richard 256,73 bodů OCHRÁNCI
5. místo KNY Robert 249,29 bodů OCHRÁNCI
6. místo HULÍK Jan 247,13 bodů SADSKÁ
7. místo ELSTER Petr 247,07 bodů OPDZ
8. místo KOSEK Roman 246,94 bodů GARÁŽE
9. místo BÁRTA Pavel 242,33 bodů ÚOÚČ
10. místo ZLATOHLÁVEK Petr 240,90 bodů SADSKÁ
11. místo KEDRŠT Vojtěch 238,01 bodů OPDZ
12. místo MARTINÁK Ondřej 235,07 bodů 666
13. místo ČERVENKA Pavel 225,51 bodů SADSKÁ
14. místo KALIŠ Petr 220,67 bodů ÚOÚČ
15. místo NESPER Petr 218,44 bodů GARÁŽE
16. místo MOTHEJZÍK Jindřich 211,08 bodů EPIZODA
17. místo LAHODA Lukáš 202,10 bodů HS
18. místo DALEŠICKÝ Pavel 201,00 bodů EPIZODA
19. místo PADUCHA Lukáš 199,47 bodů OPDZ
20. místo MATĚJKA Tomáš 190,53 bodů 666
21. místo JELÍNEK Tomáš 184,58 bodů OCHRÁNCI
22. místo ČÁP Miloslav 182,62 bodů 666
23. místo ĎUROVEC Martin 178,18 bodů HS
24. místo TROUP Jakub 147,39 bodů HS

Soutěž družstev:
1. místo ÚOÚČ 730,64
2. místo GARÁŽE 729,19
3. místo SADSKÁ 713,54
4. místo OCHRÁNCI 690,61
5. místo OPDZ 684,55
6. místo EPIZODA 671,47
7. místo 666 608,22
8. místo HS 527,67

Vysvětlivky:

ÚOÚČ – Útvar ochrany ústavních činitelů ochranné služby
Garáže – Oddělení přepravy Odbor ochrany prezidenta ČR ÚOP OS
Sadská – Školní policejní středisko Sadská
Ochránci – Odd. osobní ochrany Odboru ochrany prezidenta ČR ÚOP OS
OPDZ – Skupina ochrany proti dlouhým zbraním ÚOP OS
Epizoda – Skupina epizodické ochrany Odbor ochr. prezidenta ČR ÚOP OS
666 – Odbor ochrany Pražského hradu ÚOP OS
HS – Hradní stráž AČR