Přívalové deště, silný vítr a intenzivní bouřky. Tak vypadalo nedělní odpoledne, kdy tropické počasí vystřídaly přírodní živly, které se opět „vyřádily“. Profesionální ale i dobrovolní hasiči tak měli opět plné ruce práce s odklízením padlých stromů, větví.
Nejvíce zaměstnaly rozmary počasí zřejmě dobrovolné hasiče z Lán. Ti v podvečer posledního dne v týdnu odklízeli jeden padlý strom za druhým, nejvíce pak kolem zámku.

„Několik vzrostlých stromů spadlo na zděný plot lánského zámku. Dva vzrostlé stromy spadly na silniční komunikaci též nedaleko zámku, kde uvěznily projíždějící vozidlo, jako zázrakem se nikomu nic nestalo. Hasiči stromy rozřezali a místo předali technickým službám,“ přiblížil informace Lukáš Vejvar z SDH Lány. Tím ale práce lánských hasičů neskončila. Ti museli vyrazit k rybníku u hasičské zbrojnice, kde se poroučel k zemi mohutný strom. Ten padl přímo na dětské hřiště a zcela zdemoloval plot.

„Hasiči průzkumem zjistili, že v době pádu stromu si na dětském hřišti naštěstí nehrály žádné děti,“ sdělil Lukáš Vejvar, jenž dodal: „Další popadané stromy byly nalazeny a následně odstraněny pomocí motorových pil u drůbežárny. Naše jednotka musela též uvolnit některé kanalizační otvory a následně jej propláchnout, aby voda stačila odtékat. Celkem na místě zasahovalo deset členů hasičského sboru v Lánech, hasičská cisterna a jeden dopravní automobil, vzhledem k tomu, že vlastníme na stanici dvě motové pily, museli členové hasičského sboru v Lánech použít své soukromé, několikanásobný zásah trval přes dvě hodiny. Ke konci zásahu byl proveden konečný průzkum po obci, abychom se přesvědčili, zda je vše v pořádku.“

Blesk uhodil do smrku

K další události způsobené nedělní změnou počasí vyjížděli profesionální hasiči do Rynholce. Zde blesk udeřil do smrku, který začal ihned hořet. „Na místo byli okamžitě povoláni profesionální hasiči ze stanice Stochov a také místní rynholečtí hasiči. Bylo zde nebezpečí, že oheň přeskočí na stodolu, která stojí v blízkosti. K celé události došlo v 17:35.“ informovala mluvčí středočekých hasičů Lenka Kostková. Hasičům naštěstí pomohl silný déšť, který oheň uhasil.

Další výjezdy

První srpnový den museli vyjet hasiči do Sýkořice. Zde padl strom přímo u vlakových kolejí. „Padlý strom nezasahoval do kolejiště, proto nedošlo k uzavření. Na místě zasahovali profesinální hasiči ze Stochova a SDH Zbečno,“ informovala závěrem tisková mluvčí Lenka Kostková.

Co nás čeká v dalších dnech?
Nejméně do středy si nezapomeňte doma deštníky. Meteorologové totiž hlásí dešť, který by měl být nejintenzivnější v úterý. Poté se začne obloha postupně od západu vyjasňovat a do České republiky se znovu vrátí tropické počasí. Více o počasí zde.