V neděli úderem čtvrté se do posledního místečka zaplnilo lidmi prostranství před radnicí na Husově náměstí v Rakovníku. S napětím očekávali, až se slavnostně rozsvítí nejen vánoční strom, ale i celé nazdobené náměstí i s postranními ulicemi.

Strom pokaždé rozsvěcuje sám starosta Zdeněk Nejdl. Tentokrát však, když se celé náměstí ponořilo na okamžik do tmy a každý očekával slavnostní okamžik, strom se náhle rozsvítil úplně sám. Program doprovodily písněmi děti z mateřské školky. Adventní náladu navodila kapela Hradní Duo.
V Jesenici září vánoční strom už od čtvrtka. Vysoký stříbrný smrk, který roste u jesenické základní školy, rozsvítili občané společně se žáky místních škol. Smrk lemovaly originální skleněné lampičky. Třílitrové lahve krásně vymalovali žáci ve školní družině.

Na osvětleném pódiu se střídaly pěvecké sbory ze Základní a mateřské školy v Jesenici, ZŠ, MŠ speciální a Praktické školy Jesenice. Rozezpívaly vánočními písněmi všechny přítomné. Strom se rozzářil poté, co všichni sborem zvolali: „Stromečku, rozsviť se!”

V Řeřichách se také jednou na návsi rozsvítí živý strom. Jedle, kterou si tam místní zasadili, je ale zatím moc malá. Proto se v sobotu v podvečer zatím rozzářil smrk vedle ní. Událost vylákala ven snad všechny lidi z vesnice.

U stromku zazpívaly Berušky a Barušky z Mutějovic. Nechybělo ani občerstvení svařené víno, dětský punč a klobásky z udírny. „Rozsvícení vánočního stromu jsme připravili letos už potřetí. Podruhé jsme si pozvali mutějovické Berušky a Barušky, protože se loni moc líbily. Kromě vánočního stromu bude ještě chodit obcí Mikuláš,” vysvětlil starosta Vladislav Reigl.

Mutějovické Berušky a Barušky se o adventu opravdu nezastaví. „V pátek jsme zpívali ve Lhotě pod Džbánem, kde rozsvěceli strom poprvé, zítra zpíváme v Mutějovicích. Příští týden nás čeká Svojetín. V Olešné budeme zpívat u Betlému desátého prosince,” vypočítala vedoucí sboru Jana Melčová.
Berušky a Barušky dokonce překročí hranice Rakovnicka.

Třináctého prosince zazpívají od 15.45 do 16.45 hodin na pražském Staroměstském náměstí. Scházejí se každý týden v pátek u Jany Melčové v obýváku už jedenáct let. Stálých členek je jedenáct. Teď přišla „mladá krev”. Zpívají i malá děvčata, která za ta léta vyrostla ve velké slečny.