Ve vodohospodářské laboratoři se mimo jiné dozvěděli, že v Rakovníku odpadní vody vycházející z čističky splňují přísné normy a že ve městě není žádný velký znečišťovatel, který působí problémy. V části laboratoře pro rozbor pitné vody se jen potvrdilo, že ta rakovnická je vhodná pro kojence.
Studenty velmi zaujala možnost rozboru vody z domácích studní. Voda většinou odpovídá normám, jen obsahuje coli bakterie, které se snadno zničí domácí dezinfekcí studně. Dále je čekala ještě prohlídka úpravny vody.
Odpoledne pak při mezinárodním projektu Globe dělali meteorologická a hydrologická měření na botanické zahradě, kde zjišťovali vydatnost studny a kapacitu obsahu sběrné nádrže na vodu. V Rakovnickém potoce měřili například průtok a rychlost proudění vody.
Projekt Cesty vody je dílčí součástí velkého projektu School2Business. Má za úkol připravit studenty už na střední škole na vstup na trh práce. Podporuje ho provozně ekonomická fakulta České zemědělské univerzity v Praze.
„V těchto projektech studentům pomáháme s kariérovým poradenstvím, připravujeme je na finanční a informační gramotnost. Jeho součástí jsou odborné exkurze na pracovištích potencionálních zaměstnavatelů," vysvětloval učitel Střední zemědělské školy v Rakovníku František Pazdera.
Projekty vítají i zaměstnavatelé, protože tak dochází ke sladění vědomostí získaných při studiu a potřebných v praxi.
„Stejně se to odráží i při výuce. Studenti chodí do provozů rádi. Tam pak vidí, že to, co se naučí v lavicích, není zbytečné a opravdu to použijí v praxi. Například grafy v matematice. Přínos je to i pro nás, pro kantory," dodala Jana Paseková, koordinátorka projektu.