Prezentovaly se tak nejen školy na Rakovnicku, ale i například z Prahy, Litvínova, Stochova, Kladna, Berouna, Mostu.
Přehlídku každý rok připravují pracovníci Úřadu práce v Rakovníku. Podrobnosti sdělila Jitka Lužná, poradce pro volbu povolání: „Oslovujeme školy, které se účastnily přehlídky v minulém roce. Dále nám volají zástupci škol, kteří se o přehlídce dozvěděli, protože se dělá v každém okrese. Pokud jim vyhovuje termín, přihlásí se. Účastníků je rok od roku více. Loni tu bylo třicet osm škol."

Letos pořadatelé přesunuli termín přehlídky ze středy na úterý, aby sem mohli odpoledne přijít s dětmi rodiče. „A je to znát. Ve středu, kdy je úřední den, rodiče s dětmi moc nepřicházeli, ale letos ano. Dopoledne nás tradičně navštívily školy," dodala Jitka Lužná. Podle její zkušenosti přehlídka škol má smysl a hodně deváťákům pomůže. Je určitě lepší vidět v praktických ukázkách, co se ve kterých školách učí, než si informace přečíst v letáku. O školách se žáci nedovídají jen na přehlídce. Pokud škola chce, stačí zavolat na úřad práce a domluvit si pro osmáky a deváťáky jedno až dvouhodinovou besedu na téma jak vybírat školu, jaké jsou nabídky na trhu práce a podobně.

„Na závěr schůzky žáky posíláme sem na přehlídku škol, aby vše viděli na vlastní oči, " zkonstatovala Jitka Lužná. A vidět toho bylo opravdu hodně. Například Střední průmyslová škola Emila Kolbena představovala 3D tiskárnu, kde se z plastu tiskla loga operačních systémů. „Tiskárnu využívají naši studenti. Něco si namodelují na počítači a pak si to mohou hned vyrobit. Tiskárna využívá klasický pevnější, ale dražší plast, nebo méně nákladný a méně pevný materiál z kukuřičného škrobu. Lze použít i materiál na bázi kovů, záleží na trysce," popisoval výhody tiskárny ředitel školy Jan Jirátko. Studenti se mohli pochlubit i vlastními výtvory, například kvadrokoptérou, kterou sestavili a vyladili v kroužku modelářů, dále různými roboty z kroužku robotiky.
„Zájem o naší školu je na přehlídce značný. V příštím roce můžeme přijmout až sto dvacet studentů. Zveme všechny na den otevřených dveří, při kterém mohou příchozí vyhrát hodnotné ceny," uvedl ředitel Jirátko.

Žáci z Integrované střední školy v Rakovníku hned u vchodu představili obor zedník truhlář. Budoucí truhláři u svého pracovního stolu sestavovali stoličky. Jak je to obtížné, si mohli vyzkoušet i žáci základních škol. O patro výš se prezentovali žáci oboru kuchař číšník.

Svoji školu, Masarykovu obchodní akademii v Rakovníku, představila studentka Marcela Miksová: „Naše škola má nyní dvě partnerské školy v Rusku a Německu. Byli jsme na jazykovém kurzu v Německu. Do Anglie se podívají vítězové soutěže v angličtině. Kromě toho si můžeme ve škole udělat levnější řidičský průkaz na osobní automobil." V obchodní akademii si přijdou na své i sportovci. Pořádají se tu mezitřídní turnaje například ve florbale.
Nepřehlédnutelné bylo stanoviště Integrované střední školy v Jesenici. Budoucí cukrářky tu tvořily různé tvary z marcipánové hmoty. Zahradnice zase pracovaly na vánoční vazbě.