Konference se uskutečnila vůbec poprvé ve spolupráci s dalším významným partnerem rakovnického gymnázia – Ústavem organické chemie a biochemie Akademie věd ČR. „Mít v životě silného partnera se vždycky vyplatí. Jsem rád, že právě na chemii máme silné partnery a že jsme možná jediná střední škola, která má uzavřené memorandum o spolupráci s prestižním ústavem Akademie věd,“ váží si spolupráce Kamil Březina, učitel gymnázia na GZW.

Pozvání tentokrát přijala kandidátka věd a významná biochemička Iva Pichová, zástupkyně ředitele pro vědu a výzkum ÚOCHB AV ČR. Chemie s láskou úzce souvisí, což koneckonců dokázal i výzkum, když zamilovaní jedinci mají mj. zvýšenou hladinu fenyletylaminu a množství testosteronu. Profesor Berliner navíc kdysi prokázal vliv lidských látek a vůní pod společným názvem lidské feromony na lidské chování. Právě o něm, ale i dalších záležitostech, týkajících se feromonů, a to nejen lidských, ale především zvířecích, hovořila Iva Pichová. Ta přiblížila i výzkum ústavu, který se mj. zaměřuje právě na přírodní látky a vlivy těchto látek u komunikace hmyzu či mikroorganismů.

„Moc si vážím toho, že si paní profesorka ve svém nabitém programu našla čas, aby dorazila k nám do školy a studentům povyprávěla o tak zajímavém tématu, jako je chemie, feromony a láska. Já stále říkám, že chemie je láska a láska je chemie a bez nich se žít dnes nedá,“ řekl s úsměvem Kamil Březina, který také vysvětlil, proč se chemické konference na rakovnickém gymnáziu pravidelně pořádají. „Gymnázium je výběrová střední škola pro nadané studenty, takže kde jinde vědecké konference pořádat, když ne právě zde. Na naší škole i v celém našem regionu mají přírodovědné předměty dlouholetou tradici. Chemie je jistě významná přírodní věda, a když nějaký odborník může přijít do školy, je to, myslím si, to nejlepší, co může být,“ dodal Kamil Březina.