„Vědecké konference a přednášky děláme proto, že přírodovědní obory hýbou světem a tak se snažíme, aby i studenti k nim měli co nejblíže. Není tedy nic lepšího, než názorná ukázka, která, myslím si, i humanitně zaměřené studenty posune někam dál,“ věří ředitelka školky Zdeňka Voráčková.

V úterý se uskutečnily první tři z celkových devíti ukázek moderní chemie. Dvojice chemiků pokaždé během devadesátiminutové prezentace ukázala gymnazistům v praxi, na jakém principu například funguje daktyloskopie, která je ideální metodou pro identifikaci člověka. Studenti si vyzkoušeli ve skupinách snímání otisku inkoustem, dále byli seznámeni s nešpinící technikou snímání, latentními otisky prstů, které jsou vidět pouze při aplikaci daktyloskopického prášku. Dalšími metodami zviditelnění otisku prstu bylo například nanesení uhlíkového či magnetického prachu, ale i fluorescenčního prášku.

Chemici z VŠCHT dále studenty seznámili s využitím DNA, jejímž zdrojem mohou být tělní tekutiny, vlasy nebo chlupy a jež rovněž může sloužit k identifikaci osob. Účinnou metodou se ukázal být Kastle-Meyerův test. V závěru pak oba chemici varovali před nebezpečím tvrdých drog, které jsou navíc v České republice doplňovány různými vysoce škodlivými příměsemi.

„Jsem rád, že po třech letech v aule opět děláme hodiny moderní chemie na téma forenzní analýza, protože je to téma velmi zajímavé, perspektivní a pro studenty lákavé. Před třemi lety mělo velký úspěch a věřím, že i tentokrát studenty zaujalo,“ dodal vyučující chemie na gymnáziu Kamil Březina.