O volby byl mezi studenty docela zájem. V prvním kole, které se konalo 12. a 13. prosince, odvolilo zhruba 70 % studentů. Studenti poslali svými hlasy do druhého kola Jiřího Drahoše (33,59%) a Miloše Zemana (19,95%). Druhé kolo se konalo na školách po celé České republice ve dnech 16. a 17. ledna.

Jasným vítězem se mezi studenty stal Jiří Drahoš, který získal 75,86 % hlasů. Jeho oponent Miloš Zeman získal od studentů pouze 24,14 % hlasů. „Výsledky Studentských voleb by neměly být přeceňovány, ale ani přehlíženy. Jsou specifickou výpovědí o nejmladší generaci. Lze je chápat i jako určitý vzkaz těm starším, generaci rodičů a prarodičů.“ uvedl Karel Strachota, ředitel projektu Jeden svět na školách. V druhém kole prezidentských voleb odevzdalo hlas celkem 38 557 studentů z 289 škol. Na rakovnické zemědělce odvolilo 66 studentů ze 134 oprávněných voličů a 4 hlasy byly neplatné. Volební účast byla nižší, než v prvním kole, a to 57 %.

Studentské volby zaštiťuje program Jeden svět na školách organizace Člověk v tísni. S nápadem na uspořádání studentských prezidentských voleb na Střední zemědělské škole v Rakovníku přišli studenti 2. AB třídy Anna Marie Fejtková a Richard Pochman. „Já už jsem ve skutečných volbách volila, letos poprvé. Když byly parlamentní volby, tak jsme si o nich povídali. O tom kdo vyhrál, jaký měly strany volební program. Pak jsem někde četla, že se na školách konaly i studentské volby, tak nás s Richardem napadlo, že bychom ty volby mohli uspořádat i u nás na škole,“ vysvětlila Anna M. Fejtková.

„Já jsem byla ráda, že je to vůbec napadlo, a že o to mají zájem. Poprosili mě, abych jim s tím pomohla. Tak jsme se do projektu přihlásili a vše zorganizovali,“ vysvětlila Kateřina Pelcová, profesorka matematiky a informatiky na Střední zemědělské škole v Rakovníku. Studenti si museli vyrobit svojí hlasovací urnu, připravit volební místnost s plentou a sestavit tříčlennou porotu. „Myslím si, že to ostatním studentům více přiblížilo kandidáty na prezidenta a mohli si vyzkoušet, jaké to je, jít volit,“ vysvětlil Richard Pochman, student 2. AB Střední zemědělské školy v Rakovníku.

V plném proudu jsou i volební kampaně kandidátů, kteří v reálných prezidentských volbách postoupili do druhého kola. Na sociálních sítí vzniklo mnoho skupin na jejich podporu. Například facebooková skupina Miloš Zeman – můj prezident má 31 384 tisíc členů. Na Rakovnicku jsou i dobrovolníci, kteří sami tisknou plakáty prezidentského kandidáta Jiřího Drahoše a vylepují je po okolí.

Fryčová Renáta