Jak potvrdil předseda územního sdružení rakovnických zahrádkářů František Pazdera, letošní teplá zima zahrádkám a vegetaci vůbec nesvědčí. „Období, které bývá označováno jako vegetační klid, prakticky není. Vegetace má zase poměrně velký náskok, neodpočine si. Většina škůdců během zimy nepokape, takže nás na zahradách čeká opět náročný rok,“ myslí si Pazdera.

Pokud se bude opakovat situace z loňské zimy, kdy vegetace rychle vykvetla a poté, co se vrátily nízké teploty, květy pomrzly, může být propad úrody obrovský. „Ten loňský odhaduji tak na 80 procent. Soudím tak i podle své zahrady. Loni jsem sklidil z určitého počtu stromů dvě bedny ovoce oproti deseti z předchozích let,“ shrnul.

Zřejmě nejvíce jsou ohrožené peckoviny – tedy višeň, slivoň, třešeň, meruňka nebo broskvoň. Teplotní výkyvy tak budou mít vliv nejen na mošt, ale také na výrobu pálenky. To si dobře uvědomuje i Jiří Hubáček, provozovatel ovocnářství a vinařství ve Slaném a pálenice a moštárny ve Mšeci. „Určitě se bojíme, že to dopadne jako vloni, kdy mrazy přišly v květnu a v některých lokalitách jsme měli úbytek ovoce až 80 procent,“ potvrdil. Obzvlášť u peckovin, pokud vyraší, je prý mráz kolem mínus pěti stupňů velmi znát. Hubáčkovi dělá vrásky na čele také sucho. „To je neoddiskutovatelné. Zrovna na Mšecku a Slánsku bývá sucho oproti jiným regionům opravdu velké,“ podotkl.

Smutné prognózy

František Pazdera v otázce sucha a výhledu do budoucnosti příliš optimistický není. „Už teď nám hydrologové prognózují ještě tvrdší rok, než byl vloni, alespoň podle zásob podzemní vody,“ poznamenal s tím, že nejintenzivněji pocítí nedostatek srážek vlhkomilné rostliny. „Celoplošně ovšem tyto prognózy platit nemusí, každý region má svůj mokrý a suchý kout,“ doplnil Pazdera, který je i pedagogem na SZEŠ Rakovník.

Úrodu ovšem podle zahrádkářů ovlivňuje nejen počasí, ale také věk stromů, jejich celkový stav a i to, jak se o strom majitel stará. „Pokud se stromu nedostává péče, nedostává se nám odměna ve formě plodů. Hodně také záleží, jak strom prořezáváme, odstraňujeme nemocné větve a podobně. To je jeden z nutných základů,“ sdělil zahrádkář Martin Štiler.