Zatímco v předchozím roce pole pokrýval sníh po vydatných lednových sněžení, letošní zima je na sníh velmi skoupá a na první ucelenou sněhovou pokrývku se tu čeká stejně jako na „pořádné lednové” mrazy. A situace se nejspíše nezmění ani v dalších dnech - meteorologové předpovídají na konci týdne denní teploty atakující až deset stupňů Celsia, mají sice dorazit dešťové srážky, ovšem v nikterak velkém množství.

„Situace je opravdu vážná. Zatímco jedna z nejsušších oblastí jižní Morava je na tom nyní relativně o poznání lépe, ve Středočeském kraji je nejkritičtější situace na Rakovnicku a suchem je zasaženo také Lounsko. Rakovnicko je zkrátka nejsušší oblastí České republiky,” reagoval na dotaz Deníku Jaroslav Mikoláš, předseda středočeské agrární komory.

Ilustrační foto
Kvůli nástupu chřipky se už zavírají školy. Zákaz platí i v nemocnici

V současné době se zraky zemědělců upínají každý den k nebi. Na Rakovnicku je totiž již veliký nedostatek nejen povrchové vody ale také chybí spodní voda. Podle Jaroslava Mikoláše je v současné době vodní deficit takový, že za pět let tu chybí srážky v objemu jednoho roku. A deficit se stále prohlubuje. „Jen v loňském roce v rozhodující fázi - tedy v červnu a červenci - chybělo na Rakovnicku sto mililitrů srážek. A suché počasí defakto přetrvává až do nynějška. Bojím se, že v letošním roce může sucho způsobit ještě větší problémy,” upozornil Jaroslav Mikoláš.

I kvůli nadprůměrným teplotám vypadají podle zemědělců rostliny na polích nyní dobře. Jenže nedostatek spodní vody může způsobit, že rostliny v jarní části vegetace uschnou, jelikož budou pouze závislé na dešťových srážkách.

Stav sucha v 19. lednu 2020.Zdroj: intersucho.cz

Chmel tu chceme

Severní Rakovnicko a také Lounsko je chmelařskou oblastí. Jenže vysoké letní teploty a nedostatek vody ohrožuje i tuto komoditu nutnou pro výrobu piva. Rakovničtí zemědělci se ji vzdát rozhodně nechtějí. V současné době se snaží přesvědčit ministry, aby urychlily nejen proces výstavby dvou vodních nádrží - u Senomat a Šanova, ale především pak přivaděč vody z povodí Ohře přes Blšanku do povodí Rakovnického a Kolešovického potoka.

„Vodní nádrže u Senomat a Šanova by se měly začít stavět v roce 2022, dokončeny by měly být, předpokládám, nejpozději do čtyř let. Zároveň chceme urychlit proces výstavby nádrže Kryry tak, abychom se přiblížili termínu 2025 až 2030. Domluvili jsme se s panem premiérem, že do konce prvního čtvrtletí příštího roku předložíme návrh na výkup pozemků a vše urychlili,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman. V projektu na výstavbu vodní nádrže u obce Kryry totiž stojí termín dokončení po roce 2040.

„Potřebujeme do regionu především dostat vodu, poté ji můžeme zadržovat a až poté řešit otázku pěstováním například ovoce a zeleniny. Je dokázáno, že pomocí kapénkové závlahy lze teplotu v chmelnicích snížit až o šest stupňů. Chceme udělat vše proto, aby chmel se tu pěstoval i nadále,” uzavřel Jaroslav Mikoláš.

Z prezentace nového projektu kontaktních míst Policie ČR - Pol Point.
Zločiny budou Středočeši moci na dálku hlásit do Prahy
Zdravotnické operační středisko Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje.
Častěji než slova poděkování slyší na záchrance sprosťárny