Pšenčný zmínil, že zatímco dostatek srážek relativně vyrovnal půdní vlhkost na Hradecku a Pardubicku, na Rakovnicku tomu tak není. Dá se tak očekávat, že problémy s vodou se zde budou prohlubovat. Podle něj je řešením vodu akumulovat v přírodě. Rybníky, které dříve byly u každé obce a zadržovaly vody, zkrátka nyní chybí a je nutné je obnovit, budovat, stejně jako mokřady a další opatření blízká přírodě.

„Musíme vodu v přírodě akumulovat, jako se to dělalo dříve pomocí rybníků a podobně. Jiným způsobem vodu v krajině zadržet neumíme. Plánuje se výstavba vodní nádrže Šanov a Senomaty. Tyto dvě nádrže budou moci naakumulovat téměř milion kubíků vody. Stejné množství uchová i jesenická kaskáda, pokud bude funkční,“ připomněl Jiří Pšenčný.

Chmelařský svaz v souvislosti s výstavbou nádrží požaduje v době sucha možnost čerpat vodu z nádrží a zalévat jí chmel.

„Poté by musely být nádrže dotovány vodou z Ohře. Je zde úvaha v podobě přivaděče. Jednalo by se o sedmnáct kilometrů dlouhou přípojku s tím, že by končila ve Velkém rybníku v Jesenici. Z Klíčavy se také čerpá voda do Mělníka a nejedná se o nic světoborného,“ dodal Pšenčný.