Určitě začneme orientačním závodem dvojic, který vlastně Cyklování otevírá, jaké změny jste si pro závodníky připravili?

Letošní závod bude hlavně pro amatéry. Umístění kontrol (bodovaných míst) je vzdálenostně kratší. Např. nejdelší zastávka je u Oráčova, potažmo u Kolešovic. Všechny zastávky by měly být do patnácti kilometrů od Rakovníka. Zajímavé zastávky můžete opět očekávat, všechny jsou totiž umístěné u nějaké vodní plochy, samozřejmě nebude chybět Tyršovo koupaliště, víc zatím neprozradím… Zde bych chtěl vypíchnout vstřícnost CHKO a Lesů ČR, kteří nám již několik let umožňují využívat lesní cesty apod.

Kolik očekáváte účastníků? 

Většinou se dvě třetiny přihlášených ještě registrují na místě. Zatím máme cca 30 dvojic, ale počítáme, že 80 – 100 párů by mohlo jet.

Na co nás pozvete v sobotu?

Určitě na sjezd městem, neboli downhill, chcete-li. To je divácky moc zajímavé. Letos jsme vrátili ten největší skok na Lišanskou, tedy jen pár metrů nad Vysokou bránu. Pod bránou bude umístěn další skok, favorit se ale přesouvá do Mýtské ulice. Trasa bude jako vždy končit na náměstí skokem přes střechu tržnice.

Kousek závodu se časově prolíná se závodem cross country dětí, jak bude tento závod vypadat?

Ano, to je pravda. Závody se trochu prolínají, nemělo by to snad vadit. Děti mají letos také trochu jinou trasu. Nebudou jezdit tolik po městě, ale projedou třeba Masnou ulicí, kolem Vysoké, ti starší zajedou kousek k Jamce, takže se trasa protáhne trochu nahoru, ale délka se nezmění. Závod cross country pro dospělé se potom jede až od 17 hodin po vyhlášení downhillu.

Neděle patřila freestylu u Cafexu, kde borci z celé ČR předváděli akrobaci na kole. Letos tato disciplína úplně odpadla…?

Ano, je to škoda, bohužel jsme nesehnali sponzory. Těžko se shání na cokoliv…

V neděli hned ráno startuje závod MTB horských kol, jak bude tato disciplína oblíbená? Máme i tady nějaké novinky?

Podle předchozích let bude určitě tato disciplína nejpočetnější. Už teď máme přihlášeno 140 lidí, očekáváme 200 – 250. Novinkou bude přejíždění Rakovnického potoka pod plynárnou. Trasa není dělaná přímo na výlet, ale zase na druhou stranu, kdo přejede nějaký ten kořen a pár kamenů, určitě nebude mít problém. Přidali jsme jeden kopec navíc dlouhé i kratší variantě. My říkáme, že trasu zvládnou i „manželky“ (smích).

Cyklování zakončí závodníci Silničního kritéria, zde bude asi potřeba přímo silniční kolo, že?

Ano, je to několik okruhů po náměstí, v podstatě jedete neustále nakloněni a kroužíte. Pro diváky je to zajímavé tím, že celý závod mají před očima.

Stal se vloni nějaký menší zádrhel? Třeba i vtipného rázu?

No zrovna mně (smích). Když jsem počítal výsledky orientačního závodu dvojic, udělal jsem chybu, která mi rozhodila časy úplně všech. Tak doufám, že letos se mi to už nestane
a vyhlášení proběhne dřív (smích).

Jsou připraveny zase klasické medaile?

Ano, pro vítěze je máme, letos ovšem budou dřevěné.

Vždycky skladujete překážky a různé pomůcky u vás ve firmě, je tomu tak i letos?

Ano, tím bych chtěl samozřejmě poděkovat firmě Croy za poskytnuté místo, které nám dává.

Kdyby chtěli závodníci po orienťáku jet cyklovýlet po Javornici, stihnou to?

Právě že ano, letos jsme posunuli start, aby po vyhlášení orientačního závodu mohli ještě jet na výlet. Jede se přes Krakovec až na Zvíkovec s doprovodem a případným odvozem cyklistů a kol zpět do Rakovníka.Tento výlet se pojede i ve dne.

Počasí hlásí teplo a sluníčko, mohlo by to vyjít. Očekáváte opět přírůstek zájemců?

Ano, hlásí až moc velká vedra. Když cyklování začínalo, měli jsme 500 – 600 účastníků, nyní očekáváme tisícovku. Většinou to o stovku ročně vzroste.