„Těšíme se moc. Sice jsme čekali, že to bude suché. Ale vlastně máme radši, když je mokro. Více si to užíváme. Trať vůbec neznáme, jsme tu poprvé," říkají těsně před startem Roman Hodovský a Petr Šimek ze Slaného. Za sezonu mají najeto kolem třech tisíc kilometrů.

Uzavřít cyklistickou sezonu přijeli Jana Pučeglová z Karlštejna a Honza Eftymov z Karlových Varů: „Zatím je to dobré, mohlo by být tepleji, jinak pohoda. Na mokrou trať jsme připraveni. Trasa bude překvapením, jsme tu poprvé.
„Ještě půl minuty do startu. Deset, devět, osm, sedm…" odpočítává Milan Sunkovský. „Start!" Celkem dvě

stě třicet jedna cyklistů se po čtrnácté vydává na trať Jesenického surovce. Čeká je pětadvaceti a padesátikilometrová „vyjížďka" do terénu. Výkony se hodnotí podle několika věkových kategoriích. Výjimkou nejsou ani sedmdesátiletí závodníci mezi Ocelovými letci.

Trasa
„Trať jsme vybírali s kolegy, mimo jiné i s ohledem na legislativu, protože trasy nemohou vést po silnicích. Udělali jsme okruh mezi Jesenicí, Oráčovem, Klečetnou, Velkou Chmelištnou a Hubertem. Je tam dostatečné převýšení, prudké sjezdy i výjezdy, kde se musí tlačit. Jede se i přes kořeny, rovinkami. Zkrátka je tam od všeho," vysvětloval jeden z pořadatelů Milan Sunkovský.

První rok startovalo z jesenického náměstí pouhých dvacet cyklistů. Jelo se na petrohradskou rozhlednu, do Krt. Ale kvůli zjednodušení, cesta totiž vedla několika kraji, se trasa posunula a startuje se z jesenického kempu.

„Je to lepší i kvůli vlastníkům pozemků. Teď cesta vede většinou přes pozemky Lesů ČR a s těmi je výborná spolupráce," pochvaloval si Sunkovský. Práci jim trochu komplikují nenechavci, kteří těsně před závodem sbírají značení na trati, takže ji pořadatelé museli před závodem několikrát přeznačovat.

Festiválek Jesenický surovec se už pevně zapsal do kalendáře cyklistů. Zúčastňují se ho pravidelně jezdci z celé republiky, například Tomáš Kozák, který jezdí mistrovství světa ve vytrvalostních závodech.
Sám Milan Sunkovský zkraje několikrát závod jel. „Teď jsem jen v organizačním týmu. Jezdím ale jinde na oplátku ostatním závodníkům," řekl Sunkovský.

Sotva startovní pole velkých závodníků zmizelo v dálce, startovaly děti. První se na start postavily ty nejmenší na odstrkovadlech.

Dětský závod jelo šedesát čtyři závodníků opět v několika kategoriích odstupňovaných po dvou letech věku. Při tom patnáctiletí mohli okusit velkou trať, ale jen se souhlasem rodičů.

V cíli
Ze závodu se právě vydýchávali Jakub Pokorný z Jesenice, Jakub Bacílek z Úval a Vojta Jeřábek z Kladna.
Ve své kategorii mezi dětskými závodníky vyhrál Jakub Bacílek: „Po startu jsem si hned stoupl do šlapek. Vyjel jsem do kopce a pak nás pořadatelé poslali mimo trať na červenou. Takže jsem se musel vracet a dohánět ostatní. V hupech jsem předjel závodnici, co byla vpředu. Hupy jezdím rád. Nejhorší byl výjezd." Jakubovi Pokornému z Jesenice se jelo dobře. „Nejlepší byly hupy. Ty mě baví. Ve své kategorii dojel rovněž první. Z trati rovněž vyjel kladenský Vojta Jeřábek. Nakonec dojel pátý. Jednou upadl a hupy si také užíval.

V cíli se objevují první dospěláci z krátké trati a také první zranění.
„Upadl jsem při sjezdu. Přede mnou spadla dívčina. Neubrzdil jsem to a už jsem letěl," svěřoval se muž. Příjezd závodníků z padesátky ohlašovalo burácení motorek. Pak dojížděli první závodníci. Zablácení, unavení a kropenatí v obličeji, ale šťastní.