Nejen netradiční zážitky, ale také nepříliš vlídná česká zima táhne mnohé z nich právě do dovolenkových resortů, které se mohou pochlubit stálým klima. To, že mají Češi o teplo na Vánoce zájem, potvrdila také majitelka lánské cestovní agentury Marie Bočková. 

„Aktuálně se hodně prodávají zájezdy do Spojených arabských emirátů, protože i v tuhle dobu je tam pořád příjemně. Moc hezká je tam navíc také novoroční oslava. Dále se ve velkém měřítku prodávají pobyty v Egyptě, který je cenově velmi dostupný. Koupání v moři bez neoprenu už ale není dost možné, zato si lidé užijí koupání ve vyhřívaných bazénech a opalování. Oblíbené je také cestování na Maledivy, do Mexika, Ománu, Zanzibaru nebo na Srí Lanku,“ vyjmenovává lákavé destinace Marie Bočková s tím, že velký zájem bývá tradičně také o Kubu, ale po letošním hurikánu Irma si její návštěvu někteří klienti raději rozmysleli. 

Výběr místa pobytu je velmi individuální, u většiny cestovatelů se pak řídí hlavně tím, jaké jim může nabídnout zážitky. Někteří proto jezdí pokaždé někam jinam, jiní naopak nedají dopustit na svou oblíbenou pláž či lanovku. A právě horská střediska, ať už u nás, či v Rakousku nebo Itálii, se spolu s exotikou drží na špičce nejoblíbenějších míst pro strávení zimních svátků. 

Ohňostroj. Ilustrační foto.
Na Rakovnicku to žije nejen na Silvestra!

Každoročně si zimní radovánky ještě před začátkem nového roku nenechá ujít ani Tomáš Cafourek ze Šanova. S partou svých přátel pravidelně obráží české hory, kam společně odjíždí hned po Vánocích. „Vždycky si vybereme nějakou pěknou horskou chalupu a zůstaneme v ní až do Silvestra. Vánoce tráví každý z nás doma s rodinou, a tak je to příležitost se ke konci roku ještě sejít a užít si trochu společné zábavy,“ prozradil. 

Vydat se o svátcích na cesty je však pro některé nemyslitelné. A to nejen kvůli času či vynaloženým financím. „Na Vánoce, Silvestra i mezi svátky chci být vždycky co nejvíc doma s rodinou. Nepřipadá proto v úvahu, že bych si sbalila kufry a odjela někam do zahraničí. Mám časově velmi náročnou práci, a proto jsou pro mě takové chvíle vzácné, tak se je snažím užívat doma. Vlastně jsem si mezi svátky vzala i dovolenou, abych od rodiny nemusela odjíždět,“ svěřila se paní Alena z Rakovnicka. 

Teplo domova letos před cestami zlákalo také Jarmilu Malou: „Před lety jsme třeba mezi svátky někam vyrazili, ale teď už moc ne. Když chceme jet do zahraničí, většinou to vychází až v létě v době dovolených. Navíc mám ráda českou zimu a tropy nemusím.“

Kdo by však rád objevil exotická místa bez hloučků turistů a s výrazně nižšími náklady, má k tomu právě teď jedinečnou příležitost. Řada cestovních kanceláří totiž nyní nabízí takzvané First Minute zájezdy, které mají nadšené cestovatele nalákat na exkluzivní destinace za skvělou cenu. Mnohdy tak ve výhodném balíčku služeb najdou to, co je v hlavní turistické sezoně za tučný příplatek. Rozhodnout se však musí o to rychleji. Při výhodných zájezdech totiž platí pravidlo, že kdo dřív jedná, ten dřív jede na dovolenou.

Hasiči zachránili téměř dvoumetrového leguána Oscara.
Trosečníkovi hasiči pohlídali majetek i sušili prádlo