Půjde po třech letech (poslední úplné zatmění Měsíce jsme mohli pozorovat v noci 15. 16. června 2011) a na další tři roky (další úplné zatmění Měsíce bude v ČR viditelné až 27. 28. července 2018) o jediné úplné zatmění Měsíce viditelné v České republice. Letošní zatmění bude v ČR viditelné „prakticky" v celém průběhu (Měsíc zapadá v době závěrečné fáze polostínového zatmění, která je však očima již nepozorovatelná). Při samotném úkazu budeme svědky i tzv. superúplňku. Právě 28. září ve 3:47 SELČ, tedy pouhou hodinu před maximem zatmění, bude Měsíc na své dráze nejblíže k Zemi, obě tělesa bude dělit vzdálenost „pouhých" 356 878 km a říkáme, že je v přízemí. Tento úplněk tedy bude největší v tomto roce. Oproti nejmenšímu úplňku (ten nastává, když je Měsíc v odzemí, tj. nejdále od Země, obě tělesa jsou vzdálena přibližně 406 tis. km) je „superúplněk" na nebi úhlově o přibližně 15 % větší.

Průběh zatmění měsíce 28. září 2015. Ilustrační foto.Jak zatmění vzniká?

V dnešní moderní době jistě každý ví, že Měsíc je přirozenou družicí Země a obíhá kolem ní. Průměrná vzdálenost dělící obě tělesa je přibližně 384 tisíc kilometrů. Díky oběhu Měsíce kolem Země pozorujeme různě velkou osvětlenou část jeho povrchu, jednotlivým úkazům říkáme měsíční fáze. Pokud pozorujeme polovinu osvětlené části, která má tvar písmene D, říkáme, že nastala první čtvrt a Měsíc dorůstá. Když vidíme celou osvětlenou část, nastává úplněk. Polovina osvětlené části, jež má tvar písmene C, značí poslední čtvrt Měsíc couvá. Jestliže Měsíc není na obloze vidět vůbec, k Zemi je přikloněna jeho neosvětlená polokoule, nastala fáze nov. Z tohoto oběhu, který trvá přibližně 28 dní, je patrné, že se někdy dostane Měsíc mezi Zemi a Slunce (to je při novu). Při úplňku je jejich pořadí právě opačné, tedy Slunce, Země a Měsíc. V prvním případě, při optimálních podmínkách, dojde k zatmění Slunce a ve druhém k zatmění Měsíce. Na první pohled by se dalo říci, že obě zatmění nastávají každých 28 dnů. Toto by byla pravda, kdyby dráha Měsíce byla v rovině dráhy Země, ale ona je skloněna o 5,1°. A to je příčina vzácnosti tohoto úkazu. Z již uvedeného vyplývá, že zatmění Měsíce nastane tehdy, když se Slunce, Země a Měsíc dostanou do jedné roviny. Země vrhá kuželový stín do vzdálenosti přes 1 milion kilometrů. Pokud se do tohoto stínu na své dráze dostane Měsíc, nastává jeho zatmění. Z povrchu Měsíce bychom ve stejný okamžik pozorovali zatmění Slunce. Jestliže stínem Země prochází Měsíc jen částečně, nastává jeho částečné zatmění. Pokud se Měsíc ponoří do stínu celý, spatříme úplné zatmění Měsíce to právě nastane 28.9.2015. Ještě pozorujeme polostínové zatmění Měsíce (okem jsou světelné změny téměř nepozorovatelné), vzniká vstupem Měsíce do polostínu Země. Při úplném zatmění Měsíce pozorujeme všechny tři druhy úkaz začíná polostínovým zatměním, pak pokračuje částečnou fází a vrcholí úplným zatměním. Úplná fáze (když Měsíc začne stín Země opouštět) postupně přejde do částečného zatmění a závěrečnou fází je polostínové zatmění.

Kdy zatmění uvidíme?

Zatmění bude viditelné v noci z 27. na 28. září 2015. Začne vstupem Měsíce do polostínu 28. září ve 2 hodiny 12 minut; začátek částečného zatmění nastane ve 3 h 07 min; začátek úplného zatmění ve 4 h 11 min; střed zatmění (největší fáze) ve 4 h 47 min; konec úplného zatmění nastane v 5 h 23 min; konec částečného zatmění v 6 h 27 min; západ Měsíce v 7 h 05 min a zatmění ukončí výstup Měsíce z polostínu (již pod naším obzorem) v 7 hodin 23 minut.

Autor: Renata Šilhánková