Ohňostroje jsou pro mnohé z nás lákavou podívanou a dalo by se říci, že se těší stále větší oblibě, čím to je?
Oheň je pro člověka fenomén už z hluboké minulosti. Okouzlení ohněm v lidech přetrvalo až dodnes. Ne všem se však tato forma prezentace líbí. Některým z nás stačí pouhé pozorování plamínků hořícího ohně. Ale bez výbuchů a rachotu se zkrátka naše činnost dělat nedá.

Čím oheň okouzlil vás?
Pyrotechnika, prezentovaná hlavně výbušninami a různými kouřícími či prskajícími efekty, mne okouzlila už jako malého kluka a zůstalo mi to dodnes. Je to moje velká záliba. Ohňostroje, jako určitou vyšší formu ovládání ohně, mám velmi rád a rád se o tuto svoji lásku dělím s ostatními. Když někdo řekne, že se mu to líbilo, nebo byl dokonce dojatý, a když lidé začnou bouřlivě tleskat, je to pro mne ta nejlepší odměna za všechnu tu mravenčí práci kolem toho.

Jaké byly vaše začátky?
Dříve se tu nic takového nevyrábělo. Jako kluci jsme si všechno připravovali sami, což bylo dost nebezpečné. Dělali jsme i různé amatérské pyrotechnické pokusy, o kterých se raději nebudu zmiňovat… Naštěstí vše dopadlo dobře, mám všechny prsty a bohudík neutrpěl jsem ani žádná zranění.

Dnes už je situace jiná. Jak vlastně ohňostroj vzniká?
Ohňostroj se skládá z většího množství profesionálních výrobků, které můžete koupit v obchodě. Jsou to věci vyzkoušené a s krásnými efekty. K tomu přidáváme samozřejmě i prvky vyšší bezpečnostní kategorie, sloužící pouze odpalovačům ohňostrojů. Lidé je běžně nekoupí. Pokud jim je ale někdo přece jenom prodá, je to velmi nebezpečné. Při špatném zacházení může dojít dokonce k tomu nejhoršímu!

Co je úplně na začátku celé práce?
Musíte se nejprve dobře seznámit s místem odpalu, abyste věděli, jak ohňostroj správně postavit vzhledem k divákovi. Diváci jsou vlastně v hledišti a my jsme na jevišti. Konkrétně tady v Rakovníku máme specialitu, kterou podle mého názoru nemají mnohdy ani velké ohňostroje. Střílíme ze třech míst najednou. Výrobky vylétají pod různými úhly, takže se kříží, tvoří písmena a podobně. Také používáme i zajímavé přízemní efekty, jako jsou různé fontány, japonská slunce, stroboskopy apod. To při velkých ohňostrojích určitě neuvidíte.

Takže záleží na tom, kde diváci stojí?
Ano, měli by stát přesně proti středu. Třeba během mikulášského ohňostroje někteří lidé nevidí ohňostroj pořádně, protože ho pozorují z boku a tím mají všechny efekty v jedné řadě. Je to stejné, jako kdyby koukali v divadle na herce z boku. Proto je vhodné, zeptat se na správné pohledové místo pořadatelů, či přímo ohněstrůjců.

Ohňostroje doprovází hudba. Podle čeho ji vybíráte?
První se u ohňostroje určí téma a pak následuje výběr muziky. Ta je složena většinou z více skladeb. Jako základ se vybírají většinou skladby dynamické, pro lepší efekt je vhodné ale zařadit i pomalé, romanticky laděné pasáže. Vše by mělo na konci produkce gradovat do velkého finále.

Radíte se o tom s někým?
Radím, jsou lidé, kteří se specializují na choreografii a hudbu a dělají to dobře. Další práce zůstává ale na mě.

V čem další práce spočívá?
Udělám si plánek ohňostroje s rozmístěním jednotlivých výrobků. Pak se jednotlivé komponenty takzvaně napalníkují. Ke každému se pevně přikládá palník, pecička černého prachu, do které jsou zavedeny dva elektrické kontakty. Pak se výrobky důkladně zabalí, to aby případně nezvlhly a neuhasil je déšť. I ten bývá občas nevítaným společníkem. To se dělá ještě před ohňostrojem a také na jiném místě. Trvá to tak dva dny a potřebujete k tomu tak půl dodávkového auta materiálu. Toto vše si dělám sám, hlavně kvůli svému svědomí.

Jednotlivé výrobky se odpalují ze země?
Většinou tomu tak není. K odpalu používáme baterie na odpal kulových pum, různé palety, rampy či pomocné konstrukce. Z těchto míst vedou stovky drátků do hlavního kabelového vedení a tím až k odpalovacímu zařízení -pultu. Propojování na těchto pomocných prvcích se provádí ještě mimo odpaliště, ostatní už přímo na místě.

Na místo odpalu se tedy naváží vše až v den ohňostroje?
Jistě. To už ale dělám se svými pomocníky. Pracujeme od rána až do soumraku. Musíte se vyznat ve velké spleti drátů a vše správně zapojit, než bude tma.

Připravit ohňostroj není vůbec jednoduché…
To určitě není. Je s tím plno práce několik dní dopředu, ale když pak vidíte, že se to lidem líbí, vše se vám vrátí. Je hezké, když se můžete o nějakou svoji zálibu s někým podělit.

Musí to být krásný pocit, když vše postupně odpalujete…
Odpalování ohňostroje s sebou nese jednu negativní věc. Nikdy jsem totiž neviděl svůj vlastní ohňostroj. Ten, kdo odpaluje manuálně, to nemá šanci nikdy naživo vidět. Člověk se musí soustředit na vlastní odpal. Ten se dělá podle časového plánu. Některé efekty jdou za sebou i po vteřině. Takže se pořád jen dívám na pult. Snad jen ten, kdo hlídá časomíru, se občas podívá nahoru. Já své ohňostroje viděl jen na videu. Každý výrobek lze odpálit pouze dvěma rukama. To kvůli bezpečnosti. Kdyby někdo sáhl na odpalovací pult, nemůže nic odpálit.

Kde při novoročním ohňostroji v Rakovníku stojíte?
Stojíme nahoře na břehu u vlakového nádraží. Je to vlastně bokem k pódiu, takže nevidíme skoro nic.

Každý ohňostroj je asi překvapení. Můžete si ho dopředu nějak vyzkoušet?
Ten, kdo chce odpalovat ohňostroje, musí perfektně znát jednotlivé výrobky, jak dlouho každý pracuje. Generálka není možná. Důležité jsou zkušenosti. Pokud potřebujete do jedné hudební pasáže nějaké práskání, musíte přesně vědět, co tam dát. Zrovna tak do nějaké jemné, pomalé. Pouštíte si hudbu a do ní se vybírají jednotlivé efekty.

Střílel jste i jiné ohňostroje, než ten rakovnický?
Střílel jsem už i velké ohňostroje, kde jsem byl součástí realizačního týmu. Například při vstupu do Evropské unie na Špilberku v Brně. U velkých ohňostrojů je totiž vlastní práce i organizace podstatně složitější. Sám připravuji ohňostroje v menších městech a obcích. Pro mě je to především záliba. Neživím se tím a to je příjemné. Pracujeme tak, aby byli diváci spokojeni a vraceli se. Peníze proto nejsou tím nejpodstatnějším.

Odpalujete i v jinou roční dobu než na Silvestra?
Odpalujeme po celý rok. Stejně tak prodáváme i pyrotechniku. Ale Nový rok bereme vždy jako vyvrcholení. Na ten rakovnický se sjíždí tisíce lidí i z dalekého okolí a připravovat ho je pro nás velká čest.

Podléhají efekty módě? Sledujete ostatní ohňostroje ve světě?
Vždy přicházejí nějaké novinky, nové efekty. Ale o módě jako takové se nedá moc mluvit. Určitý trend pyrotechniky je nyní v používání kompaktů, „kostek", které jsou většinou sestaveny z více efektů a odpalují se na jedno zapálení. Jiné ohňostroje samozřejmě sleduji. Naposledy jsem měl velký zážitek v Egyptě, tam tuším Španělé stříleli nádherný ohňostroj na mořském pobřeží, takže se efekty zrcadlily na hladině. A byl to opravdu nádherný zážitek. Pokud mám možnost, sleduji jakýkoliv ohňostroj. Rád se potěším, případně hledám i novou inspiraci.

Máte možnost si novinky vyzkoušet?
Určitě, jsou různé předváděčky výrobků, kam jako pyrotechnici jezdíme. Dokonce mám jeden výrobek, na kterém jsem žertovně vyobrazený, a prodává se dokonce po celé republice. Jmenuje se Polystyren. To je totiž moje přezdívka mezi kolegy, ohňostrojaři. Byl to vánoční dárek od jednoho kolegy asi před dvěma roky, a protože se zákazníkům líbil, vyrábí ho v Číně dodnes.

Jste na nějaký váš ohňostroj pyšný, protože se vám povedl dobře odpálit a byla to velká podívaná?
Jestli jsem pyšný, to se říci nedá. Jsem pokaždé rád, když se ohňostroj povede dobře odpálit, když jsou diváci spokojení. Mám radost, když ohňostroj v pořádku odejde a nic nezbude.

Zažil jste nějakou zajímavou příhodu?
I v téhle branži se dají zažít nečekané věci. Používáme speciální světelnou časomíru, podle které řídíme odpal. Opakovaně jsme si ji jednou před začátkem zkoušeli, že funguje. Když jsme dostali signál, abychom to spustili, zmáčkli jsme časomíru a ona nešla. Takže kolega lovil narychlo stopky v mobilu. Ale to se občas stává i špičkovým odborníkům. Jednou se střílel v zahraničí obří ohňostroj v přepočtu za miliony korun a sledovaly ho statisíce diváků a možná i televize. Začali produkci a najednou nic. Zřejmě se rozbila nějaká elektronika.

Nyní se tedy odpaluje elektronicky?
Dnes už ano. Čím větší je ohňostroj, tím složitější je zařízení na obsluhu a může se stát, že se porouchá. Většinou jsou to počítače. Já jsem dost dlouho střílel jen tak, plamenem. Výrobky se propojovaly stopinou a poté se vše zapálilo. Jednou přišel takový déšť, že jsme neměli nic suchého, čím bychom ohňostroj zapálili, ani zapalovač. Po této zkušenosti jsem začal odpalovat elektřinou. To znamená, že se napětí ze zdroje přivede k jednotlivým palníkům a tím se zapálí. Tak se může vše velmi dobře ovládat. Každý výrobek má totiž své tlačítko na mixážním pultu a jeho zmáčknutím se odpálí. Někteří ohněstrůjci k tomu využívají počítačovou techniku. Já ale ne, beru to jako určitou překážku, určitého prostředníka.

Co když už je po všem?
Po ohňostroji se jednotlivé vystřílené výrobky kontrolují a případně se nevybuchlý materiál odborně zlikviduje, což je hlavně z bezpečnostních důvodů nutná věc.

Odpalujete si ohňostroj vy sám na Silvestra?
Pyrotechniku prodáváme na Silvestra až do pozdních hodin. Když skončíme, zavře se, všechno se uklidí a o Silvestra už žádnou pyrotechniku vidět nechci, protože druhý den vstáváme časně ráno kvůli přípravě novoročního ohňostroje v Rakovníku. Takže ani nijak bujaře Silvestra neoslavuji.