Starosta Tomáš Valer tuto informaci potvrdil: „Minulý týden mi zastupitelstvo uložilo přihlášku pro letošní rok podat. Takže se na ní pracuje tak, aby byla do třicátého dubna skutečně podána."

V uplynulých ročnících zaznamenal několik úspěchů, a tak ani letos nechce nechat nic náhodě a má dle Tomáše Valera dokonce připravenu tajnou zbraň.
„Nechali jsme se inspirovat projektem Sousedské knihovničky a náš projekt nazvali Senomatskou knihovničkou," konstatoval Tomáš Valer.
A tak bude v každé ze tří restaurací patřících k Senomatům umístěna obecní polička s knihami, které budou volně k dispozici k zapůjčení. U poliček bude umístěn i jakýsi provozní řád, který čtenáře seznámí s tím, na jakém principu projekt Senomatská knihovnička funguje. „V Nouzově třeba tvoří většinu osazenstva tamní hospůdky rybáři, a tak tam budou převážně knihy o rybách a rybaření. Štamgastům musíte dát na poličku určitě knihu s vtipy od humoristy Pivrnce a je jasné, jaké knihy budou převažovat ve sportovním klubu," popsal Valer. S tím, že na hřišti si budou dělat vlastní stylovou poličku, aby jim ladila k obložení.

A je vytipováno dalších pět míst v okolí Senomat, kde knihovničky (v podobě domečků) také budou. Tři u Senomat a další dvě na Nouzově a u obce Hostokryje. „Od místního truhláře máme vyrobeno už pět knihovniček, které budou na dětských hřištích a u turistických posezení. Dáme tam třeba i beletrii. Počítáme s tím, že si třeba odpočívající cyklista také bude chtít na chvilku zalistovat v knize," upozornil Tomáš Valer.

Na myšlenku předkládání knih co nejblíže veřejnosti je přivedl také fakt, že občané nosí do místní knihovny mraky knih. „Bývají často z pozůstalosti po nějakém vášnivém čtenáři a nám je líto je vyhodit. Jenže naše sklady už doslova praskají ve švech. Do knihovny, řekněme si to reálně, dnes nechodí ani procento našich obyvatel, a tak prostě doneseme knihy za nimi," vysvětloval Tomáš Valer.

Nápad na knihovnu, která přichází za lidmi, bude jistě pro hodnotící komisi Vesnice roku 2014 překvapením. Připomeňme si, že Senomaty už například získaly v této soutěži diplom za péči o kulturní dědictví a diplom za vzorné vedení obecní kroniky „ Také jsme prezentovali naši opravenou roubenku, která vyhrála soutěž Zlatá cihla," upozornil Tomáš Valer.

Letos by také ještě mimo jiné rádi komisi ukázali kompletně opravený hostinec v Nouzově. „Jeden ze starších občanů Nouzova za mnou přišel a povídá, že už nevěřil, že se opravy hostince dožije. A měl velkou radost, že se oprava povedla a že se jí nakonec přeci jen dožil," vyprávěl Tomáš Valer.
Komisi by se mohlo líbit také nové pěkné dětské hřiště a také to, že se podařilo vysázet a vysít poměrně zajímavé porosty v biokoridorech.
„Jako v každé jiné vesnici je i tady určité procento obyvatel, které se příprav na soutěž účastní. Jsou aktivní, a další nás podporují alespoň tím, že nám fandí. Tahle soutěž nám, myslím, pomohla třeba i v tom, že je u nás velký zájem o stavební parcely. Díky soutěži se totiž už něco o vesnici ví a je dobře vnímána," dodal Valer.