Rakovnicko – Tak už je to zase tady. Volební maraton. Pro novináře znamená desítky ujetých kilometrů po obcích v tom „svém rajónu", oslovování příjemných i nevrlých voličů a volebních komisí stejného ražení. Také hodně času strávených na telefonu a u notebooku.
Po pátečním startu ve volebních místnostech se v sobotu ráno usazuji za volant a mířím za voliči.
Třtice
Nad krajinou Rakovnicka se ještě vznáší mlha, když mířím pošmournou krajinou do Třtice. Ve volební místnosti nacházím komisi složenou ze samých žen. Její předsedkyně Anežka Vejražková je usměvavá dívka a na moji otázku ohledně volební účasti odpovídá: „Je zatím slušná. Zhruba tak polovina voličů ze seznamu už přišlo a odvolilo. A určitě ještě mnoho lidí přijde."
K volbám sem přišli také manželé Hasíkovi, kteří pro Rakovnický deník uvedli: „K volbám jdeme vždy a o tom, koho budeme volit, máme vždy jasno. Volíme totiž stále stejnou politickou stranu."
Mšec
Moje další cesta končí ve Mšeci. Tady je předsedou volební komise Marek Tichý: „Odvolit přišla asi třetina zapsaných voličů. Lidé chodili volit spíše včera hned po otevření volební místnosti. Bylo to dáno tím, že přicházeli z práce. Teď se právě se chystáme s volební urnou za třemi voliči domů." A na otázku zda se tu během voleb neudálo něco zajímavého vrtí Marek Tichý hlavou a pak se zasměje: „Jel k nám přijela redaktorka z Rakovnického deníku."
Srbeč
Sjedu serpentiny do malebné Srbče a auto vedu k budově u místního koupaliště. Vítá mě usměvavá komise a nabízí kávu na posilnění. S upřímnými díky pro nedostatek času odmítám. Předseda volební komise je Jan Filipovský: „K volbám zatím přišlo mezi pětatřiceti až čtyřiceti procenty voličů. Je to takový průměr. Účast by mohla být lepší." Ptám se na nějakou perličku, která se zde během voleb odehrála a dozvídám se, že jim jeden volič podal omylem místo občanského průkazu průkazku zdravotní pojišťovny.
Milý
A opět serpentiny, ale tentokrát do kopce mě dovedou do obce Milý. Zdeněk Kvasnička, předseda komise řekl, že předešlého dne měli ve volební místnosti kontrolu z krajského úřadu. „Nezjistili nic. Vše jsme měli v pořádku," konstatoval Zdeněk Kvasnička.
Volební účast zde měli v době mé návštěvy zhruba padesáti procentní. „Jsme lehce nad polovičkou. U nás lidé k volbám chodí. Vždy máme volební účast tak šedesáti procentní," zdůraznil Zdeněk Kvasnička.
Lesy, lesy. Vjíždím na pár minut do lounského okresu a pak se vracím zpět do náruče Rakovnicka. Lesy, lesy plné spadaného podzimního listí…
Kroučová
A konečně Kroučová.
I tady zaznamenali zatím padesáti procentní účast voličů. Předsedkyní volební komise je zde Nikol Maierová. Ta říká: „U nás také lidé k volbám chodí. Jinak zde volby probíhají v poklidu, nic zvláštního se u nás během nich neudálo." Na stole mají členky volební komise dortíčky a říkají, že jim čas čekání plyne docela dobře.
Hředle
Ve Hředlích se po desáté hodině ranní přehoupla volební účast přes 51 procent. Ilona Suková, předsedkyně volební komise říká: „Lidé stále přicházejí. Ta účast bude ještě určitě vyšší." I tady je mi nabízena káva na posilnění a i tady musím bohužel odmítnout.
„Více nežli v jiných letech přišlo lidí odvolit na voličské průkazy a také jsme letos měli více prvovoličů," upozornila ještě Ilona Suková.
Mezi ženami ve volební komisi je zde i jeden muž. Pan Jaroslav Koukal upozornil: „Jsem pravidelným členem volební komise a poslední dobou jsem tu i jediný mužský člen."
Mutějovice
Jediného mužského člena měli ve volební komisi také v Mutějovicích. František Pikrt:"Ony tady potřebuj nějakého ošklivého hlídače," odlehčil pan Pikrt s úsměvem.
Před jedenáctou hodinou dopolední sobotního rána měla v Mutějovicích odvoleno necelá polovina zapsaných voličů. Ještě se ptám, jak dlouho jim zhruba bude trvat počítání hlasů po uzavření volební místnosti, a dozvídám se, že zhruba dvě hodiny.
Krupá
Do předního skla auta už mi příjemně hřeje dopolední slunce, když zastavuji před volební místností v Krupé. Zastavuji pana Sýkoru z Krupé a dozvídám se, že ještě před hodinou byl v nemocnici. „Hodně jsme zvažovali, koho budeme dnes volit, ale věděli jsme, že ty politiky, kteří tam jsou nyní, už nechceme," uvedl pan Sýkora.
Volička paní Zdeňka Pešková z Krupé, poté co vhodila svůj hlas do volební urny, naopak přiznala:"Já volím stále stejnou politickou stranu."
V Krupé, která těsně sousedí s karlovarskou rychlostní silnicí také zaznamenali hodně osob, které sem přišli odvolit na voličský průkaz. Zapisovatel Pavel Ledvinka doplnil:„Zřejmě jedou okolo po Karlovace a odvolí tady na cestě za chalupu, na výlet. Volila tu třeba žena z Lanškrouna."
Nesuchyně
Volební komise v Nesuchyni vítala voliče ve zrenovované, novotou vonící místnosti na obecním úřadě. Členky volební komise se tu cítí moc příjemně a pěkný vzhled ještě podpořily květinami ve vázách.
Předsedkyně volební komise Irena Šebková říká: „Máme 325 voličů a přišlo jich zatím 154. Tři přišli na voličský průkaz. Chodí sem na něj třeba hosté z místního hotelu."
Chrášťany
V Chrášťanech kolem půl dvanácté zjišťuji, že k volbám dorazilo přes polovinu zapsaných voličů. Předsedkyně volební komise Eva Divišovská říká: "Také jsme zaznamenali větší množství voličů, kteří přišli odvolit na voličský průkaz."
Volič Pošvanc Pavel z Chrášťan vhodil lístek do volební urny a pak pro Rakovnický deník řekl: „Pro to, koho budu volit jsme se rozhodl jsem se dle momentální situace na politické scéně."
Olešná
Blíží se poledne a zapisovatelka Jana Čermáková v Olešné uvádí: „Volební účast je u nás pěkná. Přes šedesát procent a ještě po obědě určitě někdo přijde." A přidávají perličku na závěr: „Měli jsme tu jednoho pána, který měl jít původně na operaci a tak si zažádal o voličský průkaz. Pak s operace sešlo. Průkaz se mezitím ztratil, a tak ho prý dokonce hledal v odpadcích. Nakonec ale vše dobře dopadlo. Průkaz se našel."