Například Jitka Čechová začala s šitím už v neděli 15. března, kdy se k ní dostaly informace z facebooku či médií.

ONLINE ke koronaviru najdete ZDE

„Pochopila jsem, jaká je situace a zkusila jsem jednu roušku ušít. Vůbec se mi nepovedla a šila jsem ji s nechutí. Měla jsem obavy o moje děti a blízké, cítila jsem v sobě jakýsi neklid a nervozitu. Moje dcera roušku pohanila a ušila si vlastní, která se jí povedla. Ráno jsem měla na roušce lísteček: Maminko, moc tě prosím, vezmi si ji, ať tě uchrání. A tak jsem se dala do šití, roušky z části rozdám nebo je prodám za symbolickou cenu, abych měla na další materiál,“ vypráví Jitka Čechová, která pracuje jako pečovatelka.

A rozhodně není v Novém Strašecí a okolí zdaleka jediná. Za minulý týden například Markéta Hrnčálová z Brejlu u Rudy ušila a rozdala zdarma 70 roušek – třicet do školy kuchařkám, ostatní do nemocnic. Ivana Rezková pracující v novostrašeckém informačním centru se svojí kamarádkou Zuzanou Stehnovou ušily 50 kusů pro městskou policii. Strážníci je potom rozdávali lékařům v poliklinice. Městská policie také obdržela 40 roušek od Ludmily Zuskové a 110 roušek od Kateřiny Borkové. Dana Thumová z Nového Strašecí se svou maminkou ušila dalších 100 roušek, které darovala dceři a ta je předala nemocnici v Žatci. Zapojily se i další. Radka Batelková dokonce vytvořila celý tým spolupracovnic.

„I díky těmto dámám má dnes převážná většina obyvatel Nového Strašecí roušky. Nyní můžeme nabídnout roušky nemocnicím i okolním obcím. V úterý bylo například předáno zdarma rakovnické nemocnici více jak sto roušek,“ sdělil starosta města Karel Filip. Pokud máte i vy zájem, kontaktujte Lenku Pelcovou na telefonu 777 292 726.

Koronavirus v Česku