Jenže. Dotace do Rakovníka nikdy nedorazila.
Vedení radnice tak požadovalo po klubu, aby dodržel podmínky poskytnutí peněz tedy získal hřiště do svého majetku, a nebo miliony korun městu vrátil.
V současné době je mezi oběma subjekty na stole dohoda, která právě narovnání vztahů řeší. Hřiště, které nakonec stavební firma na klub převedla, si Tatran ponechá až do roku 2020, a to i přesto, že před několika málo týdny z úst radních zaznívaly hlasy, co nejdříve převést hřiště do majetku města.
„V tomto jsme jako rada města ustoupili," reagoval na dotaz Rakovnického deníku starosta města Zdeněk Nejdl (ODS) a jedním dechem ještě podotkl: „Podle mého názoru se touto dohodou vyřeší, že nebyla naplněna dohoda ohledně poskytnutí příspěvku."
Radní podle starosty města předloží zastupitelům návrh na usnesení o schválení dohody. Jak se k němu postaví přední představitelé, kteří se sejdou 16. června od sedmnácti hodin na sále Kulturního centra Rakovník, není zatím jasné.
Ze slov starosty Rakovníka Zdeňka Nejdla také vyplynulo, že v případě schválení dohody nehrozí městu Rakovník žádné nebezpečí v podobě třeba exekuce týkající se dlužné částky za výstavbu hřiště. „Město nebude vystaveno nebezpečí, aby po něm někdo požadoval úhradu či doplatek za stavbu," řekl Zdeněk Nejdl.
To by mohlo při schvalování dohody být kladem.
„Další zásadní podmínkou v dohodě o narovnání vztahů je, že město může v době platnosti dohody uplatnit nárok na vrácení příspěvku. Tímto tak nedojde k promlčení závazku," informoval starosta Rakovníka Zdeněk Nejdl. V rámci dohody je také možné, že pokud se vedení klubu rozhodne převést hřiště s umělým povrchem do majetku města dříve, rozhodně v tom žádný problém nebude.
Neshoda mezi oběma stranami je především v příspěvku na provoz. Vedení klubu chtělo do dohody o narovnání umístit také bod, kde by se město zavázalo přispívat na provoz hřiště.
To se ale radním nelíbí. Jak řekl už několikrát starosta Rakovníka Zdeněk Nejdl, příspěvky na provoz město řeší provozovatelskými smlouvami .
„O výši příspěvků na provoz či grantech rozhodují zastupitelé, částky nejsou nárokové. Při rozhodování o příspěvcích je pro zastupitele velmi často rozhodující, zda se peníze investují na provoz městského majetku. Je poté snazší jednat o finanční podpoře provozu hřiště," sdělil už dříve Rakovnickému deníku starosta Zdeněk Nejdl.
Už před časem jsme vás informovali, že kauza ohledně hřiště s umělým povrchem se začala vyvíjet pozitivně pro fotbalový klub. Firma, která hřiště postavila, se totiž rozhodla stavbu převést do majetku fotbalového klubu, tím tak došlo k narovnání vztahů mezi klubem TJ Tatran Rakovník a Městem Rakovník. Vedení Tatranu tak splnilo zásadní podmínku a nemusí městu Rakovník vracet 3,6 milionu korun. Před několika měsíci totiž rakovničtí radní dali Tatranu Rakovník ultimátum: buď dojde k narovnání vztahů, tedy Tatran získá hřiště do svého majetku, a nebo bude muset klub vrátit poskytnutý příspěvek od města. To by ovšem pro něj bylo likvidační.
„Bylo nám na jednání se zástupcem firmy řečeno, že oni ty peníze odepisují, protože je z nikoho již nedostanou a že je to pro ně uzavřená věc," řekl už dříve novinářům místostarosta Rakovníka Jan Švácha (TOP 09). Ten dále zmínil, že vedení města nemá žádné informace týkající se šetření policie v této kauze.
„Zajímalo by mne ale, kdo je viníkem," podotkl místostarosta.