K tomu, aby řidiči děti pokaždé včas viděli, posloužil návlek svítivě zelené barvy s reflexním trojúhelníkem uprostřed. Stačilo jen si návlek nasadit na předloktí levé ruky a vyrazit na přechod pro chodce. A také se pořádně rozhlížet. Nejdříve doleva, pak doprava a nakonec zase doleva a počkat, až řidič zastaví, nebo alespoň přibrzdí, protože chodec nemá na přechodu absolutní přednost. To byla důležitá poučka číslo dvě. Správné přecházení přes silnici děti učil Jan Kuřák se svými pomocníky ze společnosti INSIA Certa.

Výuka měla dvě části. Nejprve si děti ve třídě společně zopakovaly pravidla správného přecházení.


Pak si navlékly reflexní návleky a učily se, jak se správně přihlásit, aby si jich řidiči včas všimli.
„Nikdy nesmím náhle vstoupit do vozovky před projíždějící vozidlo!" Varoval děti Jan Kuřák a pokračoval: „Důležité je, podívat se na řidiče a navázat s ním kontakt."

Zajímavá byla i krátká instruktážní a názorná videa. I když teoretická část nebyla vůbec nudná, po ní přišla na řadu ještě zajímavější část. Žáci společně s paní učitelkami a instruktory vyrazili na skutečnou křižovatku, aby si vše vyzkoušeli v praxi. K tomu jim posloužil přechod se semafory přes hlavní silnici Palackého. Na bezpečnost dohlíželi městští strážníci. Děti si po dvojicích při vypnutých semaforech nacvičily, jak správně přecházet ulici. Většina řidičů zastavila, aby jim dala na přechodu přednost. Ty, co jeli dál, stopli hned za přechodem městští strážníci. Neukáznění řidiči z toho tentokrát vyvázli jen s domluvou.

Možnost naučit děti bezpečně přecházet přes silnici přivítaly i paní učitelky. Pavlína Holasová z 1.C to za všechny shrnula: „Myslím si, že je pro děti důležité vědět vše kolem správného přecházení silnice. Ale na druhou stranu, málokteré dítě tady samo silnici přechází. Rodiče někdy až úzkostlivě dbají na jejich bezpečnost a všude je doprovází. Málokteré dítě by si proto samo vědělo rady. Tohle je jejich první a velmi dobrá zkušenost."

„Projekt Bezpečně do školy se začal po školách rozjíždět už v roce 2014 v Ústeckém kraji. Tady jsme celou zimu sledovali asi tři sta dětí a vyzkoušeli si, jak to funguje. Na základě toho zavádíme osvětový program, který vychází ze zákona o provozu na pozemních komunikacích číslo 361/2000, který stanovuje povinnosti jak chodců, tak řidičů," popisoval Jan Kuřák.

V projektu jsou zatím zapojeny čtyři školy. Novostrašecká je pátá jako jediná na Rakovnicku a druhá ve Středočeském kraji. Projekt je založený na devíti pravidlech bezpečného přecházení. Pro děti jsou nejdůležitější dvě: chodec nemá na přechodu absolutní přednost a nikdy nesmí vstoupit náhle před projíždějící vozidlo.
„Zkušenost nám ukazuje, že se děti stávají odpovědnějšími a jsou trochu důležité, protože se musí přihlásit a dají řidiči najevo, že chtějí přejít. Pak se mezi sebou chlubí, že zastavily náklaďák nebo bavorák a podobně. Zdůrazňujeme jim, že jde hlavně o jejich vlastní bezpečnost. To vše se přenáší také na rodiče," vysvětloval Kuřák. Navíc, žlutá barva návleku se velmi osvědčila. Upozorňuje na nebezpečí už z osmdesáti metrů a je velmi dobře vidět zvláště za šera a ve tmě. Devadesát procent řidičů zastaví.

Nyní nositelé projektu jednají s Policií ČR, aby se více rozšiřoval do škol. Vše je otázkou peněz. Součástí projektu nejsou jen reflexní návleky, ale také instruktážní videa, testy a jednotné diplomy. „Až se zúčastní více škol, chtěli bychom uspořádat výtvarnou soutěž. V této chvíli sháníme finance na další rozvoj projektu," zkonstatoval Jan Kuřák.