Štáb pořadu České televize Toulavá kamera zavítal na pozvání Svazku měst a obcí Rakovnicka a Rakovnicko o. p. s. na Jesenicko.
Během půldenního putování navštívil spolu s námi mnoho známých i méně známých koutů. Natočili tolik materiálu, že po skončení natáčení hovořili o tom, že z toho vzniknou pravděpodobně hned dva díly seriálu,“ konstatoval za Rakovnicko o. p. s. Radomír Dvořák.
Lidé z celé republiky by ta k mohli zanedlouho na svých obrazovkách spatřit přírodní památku Krtské skály, kde se mimo jiné nacházejí opuštěné žulové lomy, Čertův kámen u Krt, rybníky Sviták a Velký u Jesenice.„Dále Viklan u Jesenice, lovecký zámek Svatý Hubert, kámen svatého Huberta, Soseň, Boží kámen u Sosně a cyklistickou greenway stezku Berounka-Střela,“ vyjmenoval za Svazek měst a obcí Rakovnicko Roman Hartl.


Místní zajímavosti přiblíží divákům kromě těchto dvou výše jmenovaných také Saša Krško, známý především jako pořadatel jesenického Festiválku přírodních sportů a cestování. S trojicí mužů z Rakovnicka zde natáčela šéfredaktorka časopisu Turista Svatava Pátková, která byla nadšena nejen z přírodních krás Jesenicka, ale i z bohatých znalostí trojice, kterou vyzpovídala na kameru.
Z těch několika méně známých pověstí z Jesenicka jsem například připomněl tu o Čertově kameni u Krt.
Čertův se obřímu kameni v lese u Krt říká kvůli dvěma zřetelným prohlubním ve tvaru podkovy. To jsou prý otisky kopyt vzteklého čerta. Podle pověsti je čert do kamene vydupal poté, co prohrál sázku s chytrým krtským chalupníkem,“
vysvětlil Roman Hartl.
Zvláštní moc má prý kámen svatého Huberta nedaleko loveckého zámku Svatý Hubert, na kterém podle pověsti odpočíval patron lovců svatý Hubert, když lovil na Jesenicku.
Traduje se, že svobodná dívka, která se na kámen posadí, se do roka vdá.


Štáb také zaujaly prazvláštní tvary nejpodivnějšího z podivných kamenů v krajině Rakovnicka, a to Božího kamene u Sosně. Prý pochází od těl Pána Boha a jeho andělů, kteří na kameni přespali, když putovali světem.
Kamenem se nemá hýbat: Podivín, který to zkusil, zemřel za zvláštních okolností.
Toulavá kamera o Jesenicku by se na obrazovkách České televize mohla objevit už koncem listopadu.
Jedná se určitě o výbornou propagaci Jesenicka. Je to to nejlepší co se nám mohlo stát. Štáb byl po natáčení z této krajiny tak nadšený, že se nechal slyšet, že to určitě není naposledy na Jesenicku pobýval. Prý se určitě znovu vrátí,“ shodli se Roman Hartl a Radek Dvořák