„Já mám nejraději, když je velká přestávka," prozradil Vítek.  A Jirka se hned přidal. Přesto učení, jak se zdá, hravě zvládají. Jirka hned otevřel notýsek s krtečkem a na jedné straně bylo  několik jedniček, obrázky sluníčka i hvězdiček. „Baví mě počty, pak tělocvik a když jedeme na plavání. Taky mám rád piáno," svěřoval se Jiřík. K tomu ještě zvládá atletiku.  Plavání a tělocvik baví i Vítka. „A ještě dramaťák!" dodal. Nejvíce času asi stráví nad sešity, na tom se oba shodli.

Jenže svislé čárky už  do nich nepíší. „Naposledy jsme tam měli natištěný žebřík a museli jsme ho domalovat," vzpomínal Jirka.
Oba kluci oceňují interaktivní tabuli ve třídě. Dá se na ni dokonce psát různobarevnou svítící tužkou.  Co ale oba školáky trochu mrzí, je, že děti hodně křičí třeba o přestávce, nebo když jdou do družiny.

Jinak se kluci s novými povinnostmi krásně sžili. Maminka Jana Mikešová to jen potvrdila: „Teď stříháme písmenka, občas zvládáme i pár úkolů. Děti už krásně chodí do družiny a na obědy. Nezažili jsme žádný strach ani slzičky. Paní učitelka Marie Štemberková je fajn a umí to s nimi. Takže děti přešly od hry k učení a ani to nepoznaly."

Bez problémů škola „běží" také u Štíbrů. „Nemáme žádné komplikace. Snažíme se, abychom věci do školy nedělali na poslední chvíli. Na úkoly se ptám hned, jak Vítek přijde ze školy, a také se do nich hned pustíme," popisovala situaci maminka Vítka.

Kromě toho, že Jirka a Vítek jsou už opravdovými žáky základní školy, patří také do té umělecké, protože Vítek chodí na dramatický kroužek a Jirka na piáno.
Při zahajovacím koncertu základní umělecké školy byli všichni noví žáci slavnostně  ostužkováni, takže jsou už řádnými žáky novostrašecké „zušky."