Pole
Ozimům na polích zatím samotné teplé počasí nevadí. Ale s vyššími venkovními teplotami se u nich postupně snižuje práh zimovzdornosti, nyní jsou na tom tedy podobně jako na jaře. Takže kdyby náhle udeřily silné holomrazy, mohly by vymrzat.
Teplá zima také přeje škůdcům. Například u obilovin hrozí na jaře vyšší výskyt houbové choroby stéblolam. S tím musí zemědělci počítat a včas porosty na jaře ošetřit.
„V teplé zimě, ostatně jako v každé jiné, je důležitý dostatek srážek, protože Rakovnicko trpí jejich nedostatkem a to se projeví zejména v dubnu a květnu,“ vysvětlil Jaroslav Mikoláš, předseda Okresní agrární komory v Rakovníku.

Stromy
V ovocnářské zahradě zatím žádné nebezpečí nehrozí. Stromy ještě nejsou narašené, takže kdyby přišel mráz, škodu by nezpůsobil.
„Jakmile je teplota kolem deseti až dvanácti stupňů, je vhodné postříkat broskvoně proti kadeřavosti. Běžný termín je až v únoru, ale když je teplo, mohou to zahrádkáři udělat už nyní,“ doporučil Václav Vohralík, předseda zahrádkářské organizace v Mutějovicích. Podle jeho mínění mírná zima tolik nezdecimuje jahody a maliny, tak jako tomu bylo loni. Velkou škodu by udělaly náhlé silné mrazy.

Včely
Větší starost teplá zima dělá včelařům. Jestliže se teplota pohybuje kolem deseti stupňů, včely nespí a spotřebovávají zásoby cukru. Včelaři v teplých dnech pozorovali velké prolety včel. „Kdo na podzim včely méně přikrmil, mohl by mít na jaře problém,“ zkonstatoval Josef Kindl, jednatel Základní organizace Českého svazu včelařů v Rakovníku. Včely zřejmě rovněž plodují, to by nahrálo vyššímu výskytu varoázy, onemocnění, které způsobuje roztoč varroadestruktor. Jeho larvy napadají včelí plod.

„Co se v úlu děje, zatím nevíme, moudřejší budeme až patnáctého ledna, kdy začínáme s odběrem vzorků k vyšetření na varoázu. To, jak včelstva přezimovala, se pořádně dozvíme až na jaře,“ vysvětlil Kindl.

V okrasných zahradách, zdá se, jsou zatím napřed sněženky balkánské. „Ty nikdy takhle brzy neraší, protože nejdou do sněhu, čekají, až sleze. Kromě nich jsou venku botanické narcisy. Ty by mohl příchod mrazu vážněji poškodit,“ řekl biolog Václav Laňka. Jinak při procházce rakovnickou botanickou zahradou narazíte na žluté květy jasmínu a růžovofialový kvetoucí vřes. Ale ty v tuto dobu kvetou i jiné roky.

Ptactvo
Že je jaro, to už si myslí leckteří ptáci. Po ránu už zpívají koňadry a kosi. Normálně se začínají ozývat až koncem února.Teplá zima vládne i na severu, proto odtud přiletěl v menší míře například morčák velký či hvízdák euroasijský. Pokud už neudeří velká zima, ptáci přežijí i na severu. Naopak od nás neodletěl rehek domácí.

 „Doufejme, že nebudou ještě hnízdit, protože pokud by vyvedli mladé, zejména hmyzožraví ptáci by pro ně nesehnali potravu,“ zkonstatoval Radek Remar z ornitologické společnosti Fénix.