Aférou poslance Moravy a Vlastimila Tlustého se zabývá i místní organizace ODS.

Už tento týden by měla o dalším setrvání ve straně rozhodnout místní, rakovnická organizace.

Místopředseda rakovnické oblasti Vilém Žák sezval na dnes jednání oblastního sdružení.

"Bylo by vhodné, kdyby složil členství v ODS. ODSku jeho chování v tomto případě velmi poškozuje," myslí si Žák.
Regionální politici jsou počínáním svých kolegů ve vysoké politice rozladěni. Vilém Žák Aktuálně.cz řekl, že i on přemýšlí, jestli zůstat v ODS, ve které se takové věci dějí. "S takovými praktikami prostě nemohu souhlasit," uvedl. Připustil, že se bude jednat o setrvání Vlastimila Tlustého v ODS.

"Moje osobní stanovisko je, že je to neuvěřitelné lidské selhání. Můžu chápat jeho pocit naštvání či křivdy nebo touhu po obraně, ale ta metoda, kterou pan Tlustý zvolil zavání praktikami komunistické Státní bezpečnosti. Ta používala špiclování a provokaci," uvedl na adresu Tlustého Žák.

Vyloučit kohokoliv ze strany může podle stanov ODS pouze místní sdružení.Vedení strany také může zrušit celou místní organizaci.
Šéf toho rakovnického, Zdeněk Nejdl, je ovšem ve svých vyjádřeních opatrný. Nejprve chce vyslechnout Tlustého.

"Ta situace je mi nepříjemná pro ODS, mrzí mě to. Uvidíme, jak dopadne oblastní jednání," řekl Rakovnickému deníku Zdeněk Nejdl.Předseda středočeské ODS a hejtman Petr Bendl podle Žáka na jednání nedorazí, protože má v té době předvolební mítink. Nikdo další z vedení regionální ODS o účast na jednání neprojevil zájem. "Je to vnímáno tak, že je to záležitost pana Tlustého a jeho oblasti. A my to řešíme v nejkratším možném termínu," řekl Žák.

Rakovnický starosta a předseda místní ODS Zdeněk Nejdl dále uvedl, že místní sdružení chce počkat na verdikt oblastní rady a zároveň se s Tlustým domluvit, na kdy by mu svolání sněmu vyhovovalo. Nejbližším možným termínem je podle Nejdla tento čtvrtek. Na jednání chce pozvat i někoho z vedení strany, aby členské základně vysvětlil, o co vůbec jde. Tlustý podle něj pozvání neodmítl. „Vyjádřil se, že se samozřejmě rád zúčastní,“ poznamenal Nejdl.

Souhlasím s tím, že v současné době by bylo asi lepší, kdyby se Tlustý vzdal poslaneckého mandátu,"Třekl Zdeněk Nejdl. Tlustý se ale opustit stranu rozhodně nechystá. „Fakta jsou na mé straně a nechápu ty, co mne soudí bez nich,“ prohlásil.