„Nikdo netvrdí, že tu dýcháme špatný vzduch. Ale chceme vědět, co vlastně dýcháme. Spousta lidí si stěžuje na pachy na smog, ale nikdo vlastně přesně neví, co je jejich příčinou,“ řekl pro Rakovnický deník jeden z organizátorů petice Petr Popelka.

A důvodů pro zřízení měřící stanice ovzduší je v Rakovníku hned několik. „Rakovník je město s několika významnými průmyslovými podniky a také městem bez silničního obchvatu, jehož stavba je zatím v nedohledu ,“ uvedl další z organizátorů petice Jan Mudra. Navíc, podle Zdravotnické ročenky Středočeského kraje je Rakovník oblast s nejvyšším výskytem novotvarů průdušek ve Středočeském kraji
Městský úřad už o měřící stanici také žádal, ale nebylo mu dosud vyhověno. „Město se obracelo dopisem na ministra zdravotnictví, dále dopisem adresovaným Krajské hygienické stanici Středočeského kraje s žádostí o prověření možnosti provozování měřící stanice ovzduší ve městě,“ uvedl tiskový mluvčí rakovnické radnice Jiří Cafourek. Bohužel, do dnes žádnou odpověď město neobdrželo. „V současné době se připravuje dopis pro nového ministra zdravotnictví,“ řekl Jiří Cafourek. Město ale čeká na ustanovení vlády, která nebude v demisi.

Navíc u většiny dalších měst s podobným průmyslem a hustotou dopravy měřící stanice jsou. A je to zejména proto, aby byly dodržovány emisní hodnoty a lidé se tak nemuseli bát například větrat. „Tak pod to se určitě podepíšu. Konečně se tu začíná mluvit o tom, co mne neskutečně vadí a to je množství kamionů projíždějících městem. Otázka je, zda to něčemu pomůže,“ uvedla na sociální síti Renata Zemjanková.
Ale ne všichni s měřením ovzduší v Rakovníku souhlasí. Objevují se i názory, které na stav ovzduší neberou příliš ohled. „Že je ve špičce ovzduší špatný, to je zřejmý, to je zbytečný měřit. Jaký to bude mít význam? Že zakážou vjezd kamionům do města? A kudy budou jezdit? Budeme házet klacky pod nohy továrnám, když to zatím bez obchvatu nejde jinak, takž továrny přesunou výrobu jinam?,“ ptá se na sociální síti Petr Slanař.

Petice je pro veřejnost dostupná od pondělí 7. května, a to prozatím na třech místech v Rakovníku. Podepsat ji lidé mohou v restauraci Šalanda, v kavárně Voňavá pasáž nebo u Adolfa Engela. „Petici bereme, jako vyjádření obyvatel Rakovníka i Rakovnicka, čekáme na reakci lidí, abychom věděli, jestli to trápí jen nás nebo většinu obyvatel,“ vysvětlil Petr Popelka. Petice bude k dispozici minimálně dva měsíce. Organizátoři si dali za cíl nasbírat minimálně tisíc pět set podpisů, než ji odešlou příslušným úřadům.