Pomoc organizuje například rakovnický Červený kříž, který je v kontaktu s centrálou i se společností PG Rakona. „Momentálně zjišťujeme, co je nejvíce potřeba, ale zatím konkrétní požadavky nemáme. Sbírku určitě uspořádáme, zřejmě budeme spolupracovat i s vojáky a městem. Až budeme vědět, co bude potřeba, vše zveřejníme. Zatím je jen jisté, že se z Rakony povezou prací, mycí a dezinfekční prostředky,“ informovala Lucie Škorpilová z rakovnického Červeného kříže.

Veřejnost vyzvala, aby se neunáhlila a nejednala na vlastní pěst. „Zaznamenala jsem, že někdo chce naložit dodávku od dobrovolníků a vydat se na Moravu. Lidé tam ale nyní nepotřebují oblečení a hračky. Nyní je zapotřebí finanční pomoc, lidská síla, čisticí prostředky a dezinfekce,“ upozornila.

Hasiči už vyjeli

Pomoc přislíbili i dobrovolní hasiči z Rakovnicka a někteří se již vydali na místo. „Z našeho rynholeckého sboru tam jedou čtyři kluci. Dáváme dohromady plán. Budou tam do neděle a pak se uvidí, zda se s někým nevystřídají,“ přiblížil starosta Odborového svazu hasičů Rakovník Zdeněk Ledvinka.

Finanční pomoc přislíbila také města, třeba Nové Strašecí a Rakovník. „ Starosta Luděk Štíbr svolá v nejbližších dnech mimořádné jednání rady města,“ informovala mluvčí rakovnické radnice Kateřina Hradilová.

Novostrašecký starosta Karel Filip oslovil v pátek ráno jednotku sboru dobrovolných hasičů, kteří jsou připravení na výjezd a čekají na další pokyny. „Požádal jsem také hejtmanství Jihomoravského kraje, aby nám vytipovali nejpostiženější vesnici a s tou bychom se spojili. Určitě přispějeme,“ potvrdil Karel Filip.

Pomoc Stebnu

Také Jesenice je nápomocna, a to zejména obcím na Podbořansku, kde se rovněž prohnalo menší tornádo a nejvíce postižené Stebno na Lounsku se nachází jen několik kilometrů od Jesenice.

„Mluvil jsem se starostou Kryr, kam patří i Stebno, a nabízel pomoc. Ptal jsem se, zda mají vyhlášenou sbírku, ale zatím nemají. Všechny práce se snaží realizovat z obecního rozpočtu. Pokud budou chtít pomoc, určitě se ozvou. Místní Červený kříž poveze do Stebna plachty na zakrytí střech. V kontaktu jsme také se starostou Blatna,“ konstatoval starosta Jesenice Jan Polák.

Kulturní komise jesenického úřadu je rovněž v kontaktu s obyvatelkou Kyjova, kde je vyhlášená veřejná sbírka na dezinfekční prostředky. „Až nám bude sděleno, co je potřeba, rádi bychom to pak nechali dopravit na Moravu,“ uvedl Polák, který předpokládá, že v příštím týdnu se sejdou zastupitelé a budou dále řešit, jakou formou přispět. „Spíš ale pomoc primárně nabídneme obcím Podbořanska, které jsou rovněž postiženy,“ uzavřel Polák.