VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tradice oslav životních jubileí se v obcích drží

Rakovnicko – Statistiky hovoří jasně: současná populace stárne. Už několik let se u nás drží trend, při kterém počet seniorů převyšuje celkový počet dětí. Nejvýrazněji se stárnutí populace projevuje u šedesátníků, jejichž počet stále roste. Například v minulém roce žilo v Česku téměř dvacet procent obyvatel, kteří dosáhli věkové hranice 65 let. Ještě před sedmi lety to však bylo až o pět procent méně. 

5.12.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: ČTK

Že je mezi námi stále více lidi v důchodovém věku se projevuje nejen na obsazenosti specializovaných zařízení, jakými jsou Domovy seniorů či Pečovatelské domy, které mají v současnosti problém uspokojit narůstající poptávku. Mnoho starších občanů stále žije soběstačně v místě svého trvalého bydliště. Kromě rodiny a známých však příliš příležitostí ke kontaktu s ostatními nemají. 


Jedním z milých zvyků, při kterých se těmto seniorům věnuje patřičná pozornost, jsou oslavy významných životních jubileí. Zatímco ve velkých městech často zůstávají tito jubilanti anonymní a oslavují své narozeniny v úzkém rodinném kruhu, v obcích ještě stále žije tradice, při které oslavence navštěvují místní spolky či starostové. 


Nejinak je tomu také na Rakovnicku. Tradici, při které se vedení obce sejde u oslavence doma, kde mu popřejí, společně posedí či předají malou pozornost, dodržují například v Senomatech, jak potvrdil starosta obce Tomáš Valer.


„Gratulovat chodíme, je to tu už takový dlouholetý zvyk. V Senomatech a v Nouzově se chodí od 70 let a pak po pěti letech, takže v 75 a 80 letech. Kdo dosáhne osmdesátky, k tomu poté chodíme už každoročně,“ popsal podrobnosti starosta. 


Oslavy životních jubileí občanů má v obci na starosti pověřená zaměstnankyně obecního úřadu. K oslavencům domů s ní chodí členky místního Klubu seniorů. „Když se jedná o kulaté jubileum, nejstarší občany či člověka, který dříve pracoval pro obec, tak s nimi chodím i já,“ doplnil Tomáš Valer. Oslavencům se nosí klasické dárky jako blahopřání, květina, bonboniéra, ale i víno a drobné pozornosti. 


Velmi podobné je to i v okolních obcích. Jen věková hranice se může místně lehce lišit. „Například V Hostokryjích, které byly asi dvacet let samostatnou obcí, si zvyk ustanovili jinak, a my jsme ho respektovali. Jelikož jde o malou vesničku, oslavovat své občany se tam chodí už od šedesáti let. Na starosti to má osadní výbor,“ řekl starosta Senomat, pod které Hostokryje jako přidružená obec spadá. 


Navzdory tomu Senomaty i díky své oblíbené lokalitě blízko okresního města postupně „mládnou“. Stěhuje se sem stále více mladých rodin, které sráží průměrný věk trvalých obyvatel na necelých čtyřicet let. Jaký je ale ten nejvyšší? „Máme tu nejstarší občanku, které za chvíli bude pětadevadesát. Těch, kterým je přes osmdesát, je v obci hned několik. Pozoruji, že občané se dožívají stále vyššího věku, takže gratulací přibývá,“ uzavřel senomatský starosta.
Oslavenci o návštěvách ve většině případů dopředu vědí a těší se na ně. Pověření úředníci je totiž předem obešlou blahopřáním s datem společné oslavy. A senioři je ve většině případů vítají. 


„Je to u nás ve vsi oblíbená tradice. Stává se nám, že k němu jdeme gratulovat třeba v devatenáct hodin a vracíme se až kolem desáté. Lidé nás nechtějí pustit a říkají nám, že nás rádi vidí,“ prozradila se smíchem Dana Medřická, která je starostkou v obci Lišany. 


Tato vesnice má v současnosti asi 670 obyvatel, jejichž průměrný věk je čtyřicet let. První gratulace se tu občanům dostane už v padesáti letech. Obec jim posílá blahopřání. Stejné je to v šedesáti letech, o deset let později už chodí občany navštěvovat členové kulturní komise. „Takto je to pravidelně až do 85 let, kdy chodím já a můj zástupce,“ řekla starostka Lišan a dodala: „Naší nejstarší občance je krásných 96 let a momentálně žije v rakovnickém Domově seniorů. I tak jí ale jezdíme poblahopřát, protože ji pořád bereme jako občanku. V Lišanech bydlí také velmi čiperná devadesátiletá paní. Žije sama a vše si dokáže obstarat. Nedávno jsme se potkaly na setkání seniorů, kam si zašla,“ komentovala Dana Medřická. 


To v Kolešovicích mají průměrný věk občanů o něco vyšší, než je okolní průměr. Číslovka 44 je však dána hlavně tím, že se v obci nachází Domov pro seniory, jehož někteří klienti mají zároveň trvalý pobyt hlášený v Kolešovicích. 


Oslavovat narozeniny svých občanů tu začínají na stejné věkové hranici jako v Senomatech, tedy od sedmdesáti. „I u nás se od osmdesátky chodí každý rok. Gratulovat lidem domů chodí zastupitelé obce. Ještě předtím však oslavenci dostanou domů dopis nebo jim zavoláme, aby o nás věděli. Většina občanů s tím nemám problém a těší se na nás, ale chtějí se na návštěvu předem připravit,“ uvedl k tomu kolešovický starosta Martin Dvořák. 


I v Kolešovicích žijí občané, kteří dosáhli úctyhodného věku. Nejstarší obyvatelce je 91 let. Osmdesátníků žijí v Kolešovicích hned dvě desítky. Obec ale nemá nouzi ani o příliv mladých rodin s dětmi. Jako jedna z vesnic na okrese totiž disponuje kromě mateřské školy také dvoustupňovou základní školou, která je pro okolní obce spádová.

Autor: Kristýna Koděrová

5.12.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 26 000 Kč

Učitelé na 2. stupni základních škol Učitel/ka TV, znalost Aj vítána. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26000 kč, mzda max. 27000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Do pracovního poměru přijmeme učitele 2. stupně - aprobace TĚLESNÁ VÝCHOVA, znalost Aj vítána. Požadujeme vysokoškolské magisterské studium dle §9 ods.2 zákona č. 563/2014 Sb. O pedagogických pracovnících v platném znění. Nabízíme plný úvazek, perspektivu, tvůrčí pedagogický kolektiv, pružnou pracovní dobu dle rozvrhu vyučování., Nabízíme: závodní stravování, penzijní připojištění., V případě zájmu zašlete strukturovaný životopis na email: zskounov@iol.cz nebo volejte na tel. č. 313578888. Pracoviště: Základní škola a mateřská škola kounov, okres rakovník, 270 06 Kounov u Rakovníka. Informace: Zdeňka Mixová, +420 313 578 888.

Gastronomie - Gastronomie Obsluha v zařízeních rychlého 14 900 Kč

Obsluha v zařízeních rychlého občerstvení Obsluha rychlého občerstvení. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14900 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Požadavky: spolehlivost, pečlivost, odolnost vůči stresu, komunikativnost, důvěryhodnost., Náplň práce: obsluha v rychlém občerstvení, obsluha elektronické pokladny, evidence EET, práce s peněž. prostředky, obsluha platebního terminálu karet., Arabský a kurdský - bahdini jazyk výhodou., Kontakt: tel. 776062911 (9:00-19:00 hod.). Pracoviště: Rasha mardnli s.r.o. - husovo náměstí 9, Husovo náměstí, č.p. 9, 269 01 Rakovník 1. Informace: Siraj Mardnli, .

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Policista, strážník 21 840 Kč

Policisté Policista/ka. Požadované vzdělání: úsv. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 21840 kč. Volných pracovních míst: 20. Poznámka: Místo výkonu práce: Rakovník, Hořesedly, Jesenice u Rakovníka, Roztoky, Nové Strašecí., Požadavky: plnoletost, bezúhonnost, dobrý zdravotní stav, vzdělání ÚSO nebo ÚSV ukončené maturitní zkouškou, státní občanství ČR., Nabízíme: zajímavou a perspektivní práci příslušníka POLICIE ČR, široké uplatnění v rámci organizace, kariérní růst, možnosti studia při zaměstnání, mladý kolektiv, jistota stabilního příjmu., NÁBOROVÝ PŘÍSPĚVEK 150.000,- Kč., Mzdové ohodnocení: příjem při nástupu 21.840,-Kč. Po ukončení Základní odborné přípravy (po 1 roce) služební příjem je v rozpětí 25.490,- Kč až 28.490,-Kč., Benefity: 6 týdnů dovolené, délka prac.doby 37,5 hod/týden, pravidelná lékařská péče, příspěvek na penzijní nebo životní pojištění, po patnácti letech služby nárok na doživotní výsluhový příspěvek a dvoutýdenní ozdravný pobyt ročně. Další výhody podle zákona o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů., Kontakt: plk. Mgr. Jiří Šiler tel.: 974 880 221 (PO-Pá 7:30-15:30 hod.), e-mail: jiri.siler@pcr.cz/ra.nabor@pcr.cz nebo osobně (Po-Pá 7:30-15:30 hod., Husovo náměstí 116, Rakovník).. Pracoviště: Krajské ředitelství policie středočeského kraje - územní odbor rakovník, Husovo náměstí, č.p. 116, 269 01 Rakovník 1. Informace: J. Šiler, +420 974 880 227.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Ostatní specialisté a 10 225 Kč

Sociální pracovníci v oblasti péče o děti a mládež (kromě péče o zdravotně postižené) Referent - sociální pracovník v oddělení sociální prevence odboru sociálně-právní ochrany dětí a sociální prevence. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 10225 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní náplň: výkon komplexních činností v souladu se zákonem o sociálních službách, pomoci v hmotné nouzi a občanským zákoníkem (výkon veřejného opatrovnictví)., (Tř.11), Požadujeme: znalost práce s PC (WORD, EXCEL, internet, e-mail)., , Více informací na www.mesto-rakovnik.cz, Přihlášky do 29.6.2018.. Pracoviště: Město rakovník, Husovo náměstí, č.p. 27, 269 01 Rakovník 1. Informace: Renáta Kameníková, +420 313 259 121.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Nejistou vodu z kohoutku je lepší převařit

PŘÍBRAMSKÁ EXHIBICE přiláká celou řadu hvězd, nejen příbramského, fotbalu. Domínik Mašek se těší na spoustu fanoušků a velkou zábavu.

Fotbalové hvězdy míří do Příbrami

Obrazem: Jarním koncertem se připojili k ZUŠ OPEN

Nové Strašecí - Včera v podvečer se v Novostrašeckém kulturním centru konal Jarní koncert Základní umělecké školy v Novém Strašecí. Tímto koncertem se ZUŠ připojila k 2. ročníku happeningu Základních uměleckých škol ZUŠ OPEN. Koncert zahájila ředitelka ZUŠ Nové Strašecí Jiřina Kinkalová a provázela jím Iva Vachková.

Rakovnická výprava přivezla z US Open dvě zlata a stříbro

Rakovník – Letošní minigolfové US Open, které bylo v severokarolínském Hendersonville velmi poznamenané přívalovými dešti a místními záplavami, nebylo pro rakovnickou rodačku Olivii Prokopovou tak příznivé, jako to loňské. Třiadvacetiletá hráčka PGC JM 20 sice opět vyhrála v kategorii žen, v absolutním pořadí ovšem obsadila „až“ jedenáctou pozici.

Derby: Kolešovice vyzvou Kněževes

Rakovnicko – Lvice z Pavlíkova sehrají v sobotu své závěrečné utkání divizní sezony. Již jisté vítězky vyzvou Baník Souš a po zápase následuje dokopná. Nové Strašecí se pokusí prodloužit třízápasovou vítěznou šňůru pod vedením nového kouče Petra Svobody. Zavidovští zase potřebují nutně zvítězit nad Klecany a uchovat si tak naději na záchranu soutěže. V nejnižší krajské soutěži je na programu derby. Poslední Lužná hostí favorizovanou Mšec. Derby se odehraje i o soutěž níž. V 23. kole okresního přeboru totiž hostí Kolešovice nedalekou Kněževes.

Deště způsobily problémy, v Zaječově až dramatické, nyní se situace zklidnila

/FOTOGALERIE/ Ve čtvrtek odpoledne a v noci na 25. května vytrvalé deště způsobily problémy v mnoha obcích. Prakticky všude hasiči řešili zatopené sklepy, potoky vylévající se z břehů a přetékající rybníky. Pršet stále nepřestává a vyschlá půda není schopná tak vysoké srážky absorbovat, tak rychle zase odtékají a způsobují lokální povodně. V pátek se již situace zklidnila a hladiny pomalu klesají, stav hladin je však nadále bedlivě monitorovaný.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT