Spolu s novým vedením rakovnické radnice vyvstaly otázky, co bude dále s modernizovaným parkovacím systémem v centru města Rakovníka.

Ten začal fungovat od prvního srpna letošního roku, město Rakovník za něj zaplatilo přibližně šest milionů korun. Někteří Rakovničané se obávali jeho zrušení, a to i kvůli programovému prohlášení koaliční stran pro toto volební období. V něm je totiž parkovací systém znovu skloňován. Koaliční strany se zavázaly k vypracování odborné analýzy k modernizovanému závorovému systému.

Už ve čtvrtek jsme čtenářům přinesli informaci o bodech zanesených v programovém prohlášení koaličních stran. Mnohé právě znovu otevření otázky parkovacího systému překvapilo. „Už zase? Že by se vrátila budka? Nevím, že toto je neustále centrem pozornosti politiků. Chápu, že některým lidem se závory nelíbí, ale podívejte se kolem. Náměstí je mnohem hezčí bez aut, stejně tak i bezpečnější. Nevím, co chtějí stále řešit,“ sdělil ve středu Deníku Vladimír Pavlíček. 

Jenže podle nového vedení rakovnické radnice ve složení ODS a Společně pro Rakovník se žádné dramatické změny neplánují. A to i přesto, že systém není tak ekonomicky výhodný, jak by se mohlo na první pohled zdát.

Starosta Rakovníka Luděk Štíbr (ODS) sice zmínil splnění cíle v omezení vjezdů a průjezdů náměstí či dlouhodobého parkování, stejně tak město v porovnání s měsíci z předchozího roku vybírá o dost více peněz, ovšem nikdo před tím nezmínil náklady. „Ekonomické výsledky nejsou tak ideální, jak jsme si představovali,“ sdělil starosta Luděk Štíbr a zároveň podotkl: „Něco také stojí samotný provoz, ale také i lístky.“

Nutná analýza

Rozhodně podle starosty Rakovníka nemá vedení rakovnické radnice v úmyslu „trhat“ závory, nebo dokonce současný systém nějak rušit.

Radnice chce ponechat současný provoz do vánočních svátků, poté bude chtít město zanalyzovat veškeré dostupné informace, čísla a také připomínky k systému.

„Deklarujeme, že závory zde chceme, mají tu své opodstatnění. Dohodli jsme se, že systém necháme fungovat do vánoc. Poté bychom udělali analýzu celé situace, následně nějaké úpravy. Ty ale nebudou spočívat v tom, že bychom systém úplně odstranili a přešli na jiný systém. Do tohoto systému se investovalo tolik peněz, že by bylo nešťastné jej po půl roce odstranit. Trhat závory rozhodně nebudeme,“ řekl Luděk Štíbr s tím, že radnice si je vědoma toho, že nejspíše bude muset řešit výtky nejen podnikatelů z náměstí, ale také některé výtky ze škol, i například lidí s průkazem ZTP, kteří jezdí ke svému lékaři právě do lékařského domu na náměstí.

„Podle nás si časem celý systém sedne. Lidé byli zvyklí na předchozí systém a teď úplně nezaregistrovali změny. To se týká například prvních deseti minut zdarma, které nyní už neplatí. Přijedou k závoře, ta je nepustí ven. Tím je způsoben vyšší pohyb na Wintrově náměstí u gymnázia. Nicméně vše si chceme nechat zanalyzovat,“ dodal starosta Luděk Štíbr.