„Celkem jsme měli deset pokladniček a kromě Rakovníka jsme vybírali také v Lišanech, Krupé, Lubné či v Povlčíně. Na koledování se vystřídalo 26 dětí, 12 žen a dva muži,“ přibližuje Eva Hvězdová, hlavní organizátorka akce v Rakovníku.

Kolik se vybralo na Rakovnicku?

Rakovník 54 817
Nový Dům 5 184
Sýkořice 4 991
Zbečno 9 191
Nové Strašecí 14 449
Ruda 10 571
Krušovice 23 340
Celkem: 122 543

Koledníci chodili se zapečetěnými pokladničkami po dobu dvou týdnů v doprovodu vždy jedné dospělé osoby, která měla u sebe legitimaci.

Po loňské nejvyšší částce, kdy se vybralo celkem 48 132 korun, je ta letošní ještě o téměř sedm tisíc vyšší. „Přestože počasí nebylo vůbec příznivé a koledníci to neměli jednoduché, vybrala se opravdu úžasná částka a jsem moc ráda, že to takto dopadlo,“ byla nadšená Eva Hvězdová, podle níž přispívaly všechny věkové skupiny obyvatelstva. „Největší peníze nám sice přispívali lidé z úřadů či radnice, ale je to člověk od člověka. Sbírka je dobrovolná a je to otázka svědomí a vědomí každého člověka, zda chce, či nechce přispívat a jestli se dokáže vcítit do těch, na které se vybírá,“ říká organizátorka Tříkrálové sbírky v Rakovníku.

Z vykoledovaných peněz je patnáct procent určeno na diecézní záměry sbírky. Letos se podpoří poradna Magdala, věnující se obětem násilí. Bude rovněž zajištěna materiální pomoc nejchudším v diecézi a část peněz poputuje na vybudování Centra sociálních služeb. Desetina částky je určena na pomoc do zahraničí při živelných katastrofách. Největší část - šedesát procent - zůstane v rakovnické Římskokatolické farnosti.

„V praxi to vypadá tak, že s kasičkami jdeme na městský úřad, zde se odpečetí, vysypou se peníze, spočítají a pošlou na účet české katolické charity. V Praze se sepíše žádost, na co se peníze použijí a na základě žádosti nám pošlou část peněz zpět,“ doplňuje Eva Hvězdová. V součtu všech farností se na Rakovnicku vybralo dohromady 122 543 korun.