Průvod je vyvrcholením tříkrálové sbírky, která je v Čisté organizována už po několikáté. Tříkrálovou sbírku pořádá charita České republiky.

Více nám sdělil jeden z organizátorů akce a člen ochotnického spolku Daniel Váhala: „V sobotu dopoledne koledníci chodili po domovech a přáli všem. Za to dostávali koledu a vybírali peníze na charitu. Zapečetěné kasičky po koledě úředně sečteme a peníze pošleme.“

Čistá pravidelně podporuje z šedesáti procent stacionář pro nemocné alzheimerovou chorobou v Plzni.

V letošním roce už podruhé je tříkrálová sbírka ukončena pochodem obcí. „Loni se nám zdálo, že by ke sbírce bylo potřeba něco přidat, a tak jsme se s místními ochotníky domluvili, že uspořádáme navíc průvod. Průvod bereme jako novoroční vycházku s legrací a zároveň vyvrcholením sbírky,“ uvedl Váhala.

Charita

Co se týká samotné charity, ta má velice dobře připravenou organizační strukturu. Sbírka má totiž svá pravidla. Nejzákladnější z nich je, že s koledníky musí chodit dospělí člověk, který má sebou občanský průkaz a tříkrálovou průkazku. Ta je podepsaná od ředitele charity a od pana biskupa s Plzně. Dospělí jsou většinou doprovázeny dětmi, které mají oblečky a koledují. Jinak tomu nebylo ani v Čisté, kde se děti po koledě přidali do průvodu.