Právě záchranáři v těchto dnech nabádají lidi, aby, pokud to není nutné, zbytečně nevycházeli na slunce, a to zejména mezi dvanáctou a patnáctou hodinou.

Pokud už se však rozhodnete slunit, a nebo máte již naplánovaný výlet během prodlouženého víkendu, neměli byste zapomenout na několik důležitých věcí.
„Samozřejmostí je dodržovat pitný režim, úměrně se oblékat a nosit pokrývku hlavy. Pokud vyrážíte na výlet, přizpůsobte se svému aktuálnímu zdravotnímu stavu. Hlavně nezapomeňte, že pokud jdete či jedete jako skupina, musíte náročnost terénu a rychlost volit podle možností a zdravotního stavu toho nejslabšího z vaší skupiny. Bez dodržení těchto pravidel hrozí přehřátí, dehydratace organismu, následný kolaps a také ztráta vědomí. Nicméně rizikové skupiny by se měly raději šetřit a zůstat v klidovém režimu ve stínu," sdělila detailnější informace Rakovnickému deníku Petra Effenbergová.

Podle lékařů bychom také měli v těchto slunných dnech používat ochranné opalovací krémy s vysokými ochrannými faktory, ale také rozumně používat klimatizaci. Pro lidský organismus je totiž náročný i přechod z veder do velmi klimatizovaných místností a naopak.

Zároveň bychom se také měli vyhnout popíjení alkoholu. Ten v horku působí daleko rychleji než obvykle. Odvádí z organismu vodu, což je v teplém počasí nebezpečné. Alkohol se úžasně rychle dostává k mozkovým buňkám, což může vést ke stavům těžké opilosti i po jeho malých dávkách.
Český hydrometeorologický ústav v souvislosti s vysokými teplotami vydal 3. července výstrahu na zvýšené nebezpečí vzniku požáru. Výstraha platí do odvolání.

Jak poskytnout první pomoc?Rakovník – Vysoké teploty, nadměrná fyzická zátěž, ale také nedostatečný pitný režim či jiné zdravotní problémy. To vše může vést v tropickém počasí ke kolapsům organismu lidí, zejména ohroženi jsou pak nejen senioři, ale také děti, chronicky nemocní lidé či pacienti s oslabeným imunitním systémem. Ti všichni, ale nejen oni, by měli být opatrní a ve vedru se šetřit.

Pokud však už ke kolapsu osoby ve vašem okolí dojde, rozhodně nepanikařte. Jestliže jsou obtíže lehčího charakteru, stačí postiženého položit či posadit do stínu či někam jinam do chladu, uvolnit jeho oděv a dát mu napít.

„Pokud ale dotyčný zkolabuje, vždy musíte nejprve zjistit, zda je při vědomí a jestli dýchá. Pokud člověk dýchá, ale je stále v bezvědomí, zkuste mu v poloze na zádech zvednout dolní končetiny, tím se mu nahrne krev zpět do mozku. Pokud nedýchá, zakloňte jeho hlavu. V případě, že se ani tak sám nerozdýchá, začněte s resuscitací a volejte tísňovou linku 155 Nikdo se ale nemusí bát, že jeho znalosti první pomoci nejsou dostačující. Operátor volajícímu bude dávat pokyny, jak má pomoc do příjezdu naší posádky poskytnout," informovala Petra Effenbergová, mluvčí středočeských záchranářů.