Už nyní patří truhláři z rakovnické Integrované střední školy Jirkov v Rakovníku k těm nejlepším v naší zemi, a to i přesto, že se školní truhlárna spíše podobala opuštěnému skladu, s hlubokými výmoly v podlaze. Co ale bude nyní? Rakovnická střední škola za pomoci příspěvků firem a také Středočeského kraje mohla truhlárnu kompletně opravit a mnohonásobně tak zlepšit podmínky pro výuku učňů.

„Naši truhláři se pravidelně umisťují nejhůře do třetího místa v soutěžích s velikou konkurencí. Je to příklad toho, že zde výuka není špatná. Ale chceme ještě více, chceme být ještě lepší," řekl v prostorách opravené truhlárny Karel Mencl, ředitel Integrované střední školy Rakovník.

Právě rakovnická škola navázala odborné spolupráce se stavebními firmami, což by mělo oživit výuku studentů a hlavně jim přiblížit nové technologie. „S berounskou firmou Maxit máme dojednánu spolupráci ohledně nových technologií, především formou přednášek. Studenti se tak seznámí s novými technologie například při budování podlah," řekl Karel Mencl. Kromě stavební firmy se studenti jistě brzy seznámí s výrobou dlaždic a obkladaček ve fabrice Rako, která spadá pod křídla firmy Lasselsberger. Ta pro změnu darovala škole podlahové dlaždice určené do dílenských prostředí.

Viditelný posun

Chvála na adresu školy dorazila také od zřizovatele školy, tedy Středočeského kraje. Podle jeho zástupců už nyní škola patří k těm předním v rámci kraje. „Jsem velice rád, že se škola posunula výrazným krokem kupředu, řekl bych, že ty kroky jsou mílové. V minulosti jsem zde nějaký rok působil. Přeji tedy, ať se škole daří i nadále. V rámci kraje patří tato škola mezi přední školy a nezbývá, než říci: jen tak dále," okomentoval po prohlídce prostor školy současný stav Marcel Chládek (ČSSD), senátor a také náměstek hejtmana Středočeského kraje.

Kromě toho se vedení kraje zamlouvá, že škola dokázala navázat odbornou spolupráci. „Je výborné, když dokáže škola navázat odbornou spolupráci s firmami. Poté se můžeme bavit, jakou formou či příspěvkem Středočeský kraj tento projekt podpoří," podotkl Milan Němec, náměstek hejtmana Středočeského kraje pro oblast školství. Podle něj je správné, že se školy začínají vydávat cestou spolupráce s odborníky na trhu.