Poprvé ve své jedenáctileté historii se v Rakovníku nekonal motorkářský sraz Rack–reyd. Jeho organizátoři z klubu Astacus odešli na Lounsko. Z odchodu viní především radnici.
„Nikdy jasně neřekla, že naši akci ve městě chce. Každoročně jsme pak zastupitelům smysl této akce museli vysvětlovat,“ komentoval odchod z města Jaromír Tupý z Astacusu. Město se ale brání. „I v letošním rozpočtu byly na Rack–reyd vyčleněny peníze,“ řekl místostarosta Luděk Štíbr. V každém případě s touto akcí v srpnu nedorazilo na Tyršovo koupaliště, tradiční místo konání srazu, kolem tisícovky motorkářů a další tisíce návštěvníků doprovodného programu. S tím samozřejmě nedorazily do města ani jejich peníze.
„V současné době je neprůchodné na Tyršově koupališti Rack–reyd pořádat, sousedé areálu si to prostě nepřejí,“ vysvětloval místostarosta Jan Švácha, který si mezi sousedy udělal před srazem průzkum. Podle něho ale příliv turistů odchodem Rack–reydu z Rakovníka nepoklesl. Svědčí prý o tom i počty návštěvníků rakovnického infocentra, které oproti loňsku opět stouply. Návštěvnost infocentra je ovšem pro město jediným ukazatelem vývoje turismu.

Schází velká akce, jež přitáhne tisíce lidí

Ne že by v Rakovníku nebyly akce, které nepřitáhnou velkou masu lidí, která nejenom zanechá ve městě peníze, ale i zadarmo městu udělá marketing – potenciál má např. Otevírání bran. Jenže to Muzeum TGM organizuje už v květnu. Schází nabídka zásadní akce, která bude schopna přitáhnout tisícovky lidí do města o prázdninách – tedy v době, kdy si většina lidí vybírá dovolené.
„Je to hlavně o penězích, ale možná by stálo za úvahu něco podobného o prázdninách s regionálním přesahem zorganizovat. A po vyhodnocení prvního ročníku rozhodnout, zda by se akce mohla stát tradiční,“ připustil místostarosta Luděk Štíbr. Starosta Zdeněk Nejdl naopak poukazuje na fakt, že řada akcí s nadregionálním přesahem se koná po celém okrese – ať už se jedná o Dobře utajenou country, Military show nebo Léto na Křivoklátě ad.
„Potenciál na uspořádání podobné akce Rakovník má. Ovšem já zásadní problém vidím v zákonu o zdraví lidí. Tato norma v současném znění je vyloženě protituristická a protikulturní. Vše musí skončit do 22. hodiny, jinak vám hrozí drakonické pokuty i odebrání živnosti. A zkušenosti se stížnostmi na hluk po 22. hodině v Rakovníku máme, a který producent podobné akce vám do tohoto rizika půjde, i kdyby se jednalo o stížnosti jednotlivců,“ naznačuje specifikum Rakovníka místostarosta pro kulturu Jan Švácha, který dále tvrdí, že uspořádání podobné akce je jen a pouze o toleranci.
A právě kvůli stížnostem na hluk – a nejenom kvůli nim – odešel z Rakovníka tradiční prázdninový Rack–reyd, jehož exhibici v ulici Na Sekyře i doprovodný program na Tyršově koupališti navštěvovaly tisícovky lidí.
„V současné době na koupališti Rack–reyd udělat nepůjde. Lidé z jeho okolí jsou zásadně proti. Nejsou proti jednorázovým koncertům v areálu, ale třídenní motosraz prostě nechtějí,“ pokračoval Švácha. I přes odchod motorkářského srazu ovšem podle Šváchy návštěvnost města roste. Svědčí o tom například počty návštěvníků v rakovnickém infocentru, nebo i přes prázdniny rostoucí tržby za parkování na centrálním Husově náměstí.
O kulturním nabídkovém vakuu přes červenec a srpen rakovnická radnice ví a pokusí se i o změnu.
„Na příští rok hodláme v kulturních grantech vyčlenit určitou sumu, kterou by město podpořilo pouze akce, které by se konaly přes léto,“ dodal k tomu Švácha.

Co Rakovník a jeho okolí nabízí:1) V Rakovníku se během roku koná Rakovník bratří Burianů, Heroldův Rakovník, Nezbedný Bakalář, Jiráskův šachový memoriál, Popelka, Wintrův Rakovník, Otevírání bran (zahájení turistické sezony), posvícení, čtrnáctidenní trhy ad. – kromě šachů a trhů tedy nic přes prázdniny.
2) V Rakovníku se už nekonají Rack–reyd nebo Model Air Show – jejich termíny byly prázdninové.
3) Na Rakovnicku můžete během prázdnin navštívit tradiční akce na hradě Křivoklátě, Krakovci a Hamousově statku, Dobře utajenou country, ob rok Military Show, sympozia ve Hředlích, Přílepech, Rousínově ad.