Vyučující chemie na gymnáziu, Kamil Březina, popsal. „Pořádala ji na konci srpna Vysoká škola chemicko-technologická v Praze, což je největší chemická univerzita ve střední Evropě s vysokou mezinárodní prestiží." Do Prahy se ze všech koutů České republiky sjelo téměř 150 učitelů a zhruba stejný počet středoškoláků.
Z Gymnázia Zikmunda Wintra v Rakovníku se této bezplatné vzdělávací akce zúčastnily čtyři dívky z maturitních ročníků – Valentýna Koutníková a Anna Chyská, Sofie Hejduková a Veronika Vaňková. Kamil Březina, který studentky doprovázel, konstatoval: „Velmi mě potěšilo, že nabídku účasti přijaly s nadšením a že věnovaly tři dny prázdnin svému dalšímu vzdělávání a poznávání hlubších krás fascinujícího vědního oboru – chemie."
Program Letní školy byl zahájen v Ballingově sále Národní technické knihovny v Praze. Větší část úvodního dne byla věnována projevům významných hostů. Důvodem byly již zmíněné třicátiny oblíbeného projektu.
A jako dlouholetého skalního účastníka Letních škol z řad středoškolských profesorů byl požádán organizátory o pár slov také Kamil Březina (je také od loňského roku prostřednictvím VŠCHT zapojen v projektu SciChallenge, kde se jako čestný člen mezinárodního týmu expertů podílí na vývoji nové evropské soutěže pro studenty v oblasti přírodních věd). Ten ve svém vystoupení mimo jiné řekl: „Letošní jubilejní ročník je pro mě jedenáctý v řadě a nebál bych se proto Letní školu označit jako nejprestižnější počin v oblasti dalšího vzdělávání učitelů chemie v České republice. Domnívám se, že všem účastníkům skutečně něco dá." Po skončení pracovní části prvního dne se uskutečnil společenský večer všech aktérů Letní školy, tradiční raut, na němž byly dále prohloubeny kontakty mezi VŠCHT a GZWR, které jsou od loňského podzimu partnerskými školami. Díky velkému sponzorovi celé setkání probíhalo v příjemné neformální atmosféře a nikdo na něm netrpěl hlady ani žízní. Studenti měli obě noci zajištěno ubytování zdarma na vysokoškolských kolejích na Jižním Městě.
Pro pedagogy byly připraveny celkem 3 půldny odborných přednášek s nejnovějšími vědeckými informacemi z různých oborů chemie, využitelnými ve středoškolské učitelské praxi, studenti v tu dobu absolvovali 3 bloky laboratorních prací ve špičkově vybavených laboratořích VŠCHT. Měli zde možnost zhlédnout nebo si i vyzkoušet velice zajímavé úlohy, jako třeba stanovení organických látek v oblíbených limonádách, rychlé posouzení autenticity potravin, senzorické hodnocení piva. Zjistili, jak se mění mléko při homogenizaci a pasteraci, jak vypadá falšování whisky, příprava kosmetických emulzí nebo testování moderních kovových biomateriálů. Po skončení pracovní náplně druhého dne si mohli vyučující během doprovodného programu prohlédnout Národní technické muzeum v Praze na Letné.
Pro studenty byl původně plánován orientační běh, který se ale vzhledem k horkému počasí nekonal. Místo toho měli připravenu vědomostní soutěž formou kvízu. „Řešili většinou ve čtyřčlenných skupinách náročné otázky a nakonec měli ještě za úkol složit básničku," popsal Kamil Březina.
Tým rakovnického gymnázia v tomto soupeření se studenty ostatních škol zvítězil! Valentýna Koutníková ze třídy O8 k tomu dodala: „Otázky nebyly vůbec jednoduché, ale i díky výborné přípravě z našeho gymnázia jsme v soutěži obstály a podařilo se nám dokonce vyhrát."
Studentky obdržely věcné dárky pro vítěze – trička, čelenky. „Chtěl bych moc poděkovat všem našim studentkám také za naprosto úžasnou reprezentaci naší školy a připojit velkou gratulaci k vítězství. Ředitelka školy Zdeňka Voráčková již všem přislíbila pochvalu," zdůraznil Kamil Březina s tím, že je vynikající, že se na rakovnickém gymnáziu dlouhodobě daří utvářet a rozvíjet zájem o chemii u studentů nižšího i vyššího stupně.
„Přáním do budoucna určitě zůstává, aby se Letních škol na Vysoké škole chemicko – technologické Praha v příštích letech rádi účastnili další studenti našeho gymnázia, kteří v chemii najdou radost a zalíbení," dodal Kamil Březina.