Podle postupu vládního uvolňování protiepidemických opatření by venkovní koupaliště mohla otevřít na konci května. Zda příští týden otevře i Tyršovo koupaliště, bude záviset i na počasí, které zatím koupání moc nepřeje.

Loňskou sezonu vyhodnotil provozovatel koupaliště Roman Jašek i přes všechny nástrahy jako solidní. „Provoz koupaliště byl relativně slušný, i když jsem v některých slunečních dnech očekával lepší návštěvnost. I v létě u lidí panovaly určité obavy, na druhou stranu některé dny byly opravdu pěkné a přišlo třeba i 600 lidí,“ shrnul Jašek.

Areál koupaliště prošel předloni celkovou rekonstrukcí, ovšem ta se netýkala chatek, které se opravují postupně. Loni byly kompletně opraveny celkem čtyři chatky, v současné době se pracuje na rekonstrukci dalších deseti. Opravy zajišťuje sám Roman Jašek, město dodává pouze potřebný materiál. „Před nedávnem se dělala podlaha, poslední dny jsme strávili natíráním a nyní je třeba chatky dovybavit,“ pronesl Jašek. Vyměněny budou nefunkční přímotopy, dostanou nové skříně či chladničky.

„Chatky jsou pro nás priorita. Pokud je chceme návštěvníkům nabídnout i mimo letní sezonu, je třeba je modernizovat,“ vysvětlil provozovatel koupaliště s tím, že by chatky mohly sloužit cyklistům. Koupaliště se totiž nachází na cyklostezce.

Podaří se zlepšit kvalitu vody?

Provozovatele koupaliště i město samotné ovšem netrápí pouze stav většiny chatek, ale především špatná kvalita vody, s níž bojují již několik let. V průběhu letní sezóny navíc dochází k jejímu zhoršení a množení sinic a řas. Město proto přistoupilo od předloňského roku k monitorování přítoku do koupaliště i vody v něm.

Jednou z možností, jak zlepšit kvalitu vody, je instalace systému srážení živin na nátoku. „Při malých průtocích kaskádou by tento systém mohl být účinný,“ konstatovala mluvčí radnice Kateřina Hradilová. Další z možností je aplikace bakteriálního preparátu, tedy směsi vysoce koncentrovaných prospěšných baterií, díky nimž se ve vodním prostředí optimalizují biologické procesy a omezuje tvorba řas a sinic.